Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Убитият египетски лешояд Бояна е отгледана по иновативна програма

Бояна
Снимка: bspb.org Фото: © Волен Аркумарев

"Тече разследване. Стана ясно и се потвърди, че е стреляно с ловно оръжие. Открити са две сачми в тялото на птицата. По наша неофициална информация разследващите са иззели ловно оръжие в района на експертизата, но със сигурност се водят следствени действия и се надявам да се стигне до извършителя", каза БНР Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците.

Той обясни, че в практиката са установявали, че редки птици са отстрелвани по хулигански причини.

"Най-опасните случаи са отстрелване с цел препариране. Такъв е случая, при който бяха намерени убити защитени видове животни в района на Разград с цел препариране. Надявам се прокуратурата да си свърши работата. Там в дома на препаратор бяха намерени десетки защитени видове - орли, соколи".  

Български бракониери убиха египетския лешояд Бояна, която бе станала световна сензация. Тя бе първият египетски лешояд, излюпен в eвропейски зоопарк, освободен и сформирал двойка в дивата природа на страната ни, съобщи Българското дружество за защита на птиците.
"Бояна беше емблематична птица, защото ние изпълняваме иновативна програма за подпомагане на египетския лешояд. За да не изчезне напълно този вид, всяка година по няколко птици, които са отгледани в зоопаркове по иновативна технология -  метод, който разработихме тук, птиците прекарват около месец в клетка, после ги пускаме на свобода в Източните Родопи, където имат възможност да се социализират с други лешояди, да се научат да търсят, да се справят с въздушните течения. Бояна е една от птиците в тази програма. Тя успешно мигрира до Африка, там оцеля, тъй като там ги дебнат много опасности, завърна се в Европа, посети много страни. Тя стана първият лешояд от тази програма, който си намери партньор и отгледа малки птици. Този отстрел беше голям шок за нас". 


Той обясни, че наказанието за отстрелване на египетски лешояд е лишаване от свобода до 5 години и глоба до 5 хиляди лева.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10