Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение „Идея спорт“ организира тримесечни олимпиади на здравето

Включиха се и деца със специални образователни потребности и младежи от социалните жилища

Олимпиади на здравето
Снимка: Здравка Маслянкова

Над хиляда и петстотин деца и младежи се включиха в тримесечните олимпиади на здравето, които сдружението „Идея спорт“ проведе за три месеца във Велико Търново, Свищов, Елена и Полски Тръмбеш. Целта е младите хора да бъдат изведени на открито и да водят здравословен начин на живот чрез спорт.
Всички знаем сентенцията „Здрав дух в здраво тяло“, но малцина от нас я спазват. Великотърновското сдружение „Идея спорт“ от 15 години е превърнало тези думи в кауза и действия. С проект, финансиран със 126 хиляди лева от Министерството на младежта и спорта, сдружението проведе олимпиади на здравето с над 1500 деца и младежи и обучи 60 доброволци във Велико Търново, Елена, Свищов и  Полски Тръмбеш с една единствена цел, казва председателят на сдружението Светослав Стефанов: 


А тя е изграждане на навици за здравословен начин на живот сред младите хора със средствата на спорта на открито. Промотирахме нетрадиционни градски спортове като парков тенис, каране на ролери, спайкбол – мини волейбол, фитнес на открито, уличен баскетбол“. 

Олимпиади на здравето   Снимка: Здравка Маслянкова

В продължение на три месеца в четирите града са направени фестивали на свободното време, в които малки и големи се забавляват като спортуват, създадени са обучителни материали, помогнато е с екипировка, за да се отделят младите хора от телефони и компютри и да разберат, че има и други важни неща, като спорта, казва Светослав Стефанов: 

Провокираме децата в здравословен начин на живот. Да коментираме с тях какви методи използват, как се чувстват, когато усетят, че имат повече килограми, как могат да практикуват тези спортове заедно с диети, които могат да бъдат разработени за тях, за да се чувстват в добра спортна форма. По този начин да практикуват този здравословен начин на живот. Много хора говорят за него, но когато стане въпрос за неговото практикуване, не знаят как да го направят или просто нямат волята, защото това е най-важното – да имаш волята да направиш нещо, което тялото ти понякога не иска“. 

Олимпиади на здравето   Снимка: Здравка Маслянкова

Тези инициативи са особено важни днес, коментират студентите по физкултура от Великотърновския университет, които се запалиха да помагат и да развиват тези дейности сред децата и младежите: 

Казвам се Тихомир Маринов, винаги има смисъл от такива инициативи, защото ние трябва да спечелим интереса на подрастващите да могат да спортуват и винаги, когато имат свободно време, те да спортуват, за да се развиват физически. Знаем, че, когато човек се застои и не се движи, това е пагубно за него“. 

Казвам се Преслав Николаев, смисълът в тези инициативи е много важен, за да подтикне хората да спортуват. Здравословно е, да провеждат някакви физическа активност в парка, да си „цъкат“ на телефоните, но да отделят някакво време и за тялото си“.

Олимпиади на здравето   Снимка: Здравка Маслянкова

Йорданка Стойнова съм. Смисълът е огромен, защото много от болестите се появят в ранна детска и юношеска възраст – инсулиновата резистентност, диабетът, високото кръвно налягане, гръбначните изкривявания, депресиите, емоционалната нестабилност. Популяризирането на такава олимпиада на здравето е една превенция. Тя е насочена и към родителите да акцентират върху двигателната активност на децата си и по-малко да са ангажирани с дигиталните устройства“.

Да се раздвижим в Деня на предизвикателствотоВ олимпиадите на здравето се включиха и деца със специални образователни потребности и младежи от социалните жилища. Спортът приобщава децата и това е важното, казва Нина Хайребедян, инструктор по плуване: 

Колаборация между едни деца с други. Това зависи от обществото като цяло – първо от семейството, от възпитанието на децата и от там-нататък те как ще ги приемат".

Тя обясни, че при децата със специални образователни потребности игровият подход има благотворно влияние.

"Така виждам нещата специално за такива деца. Отразява се благотворно. Всяко дете обича игрите. Дори и възрастните обичаме игрите“.  

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30