Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автентичен щик от 1867 г. ще замени откраднатия от паметник "Майка България" във В. Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Вандалското посегателство върху емблематичния за Велико Търново паметник "Майка България" завърши с щастлива развръзка. 89-годишен мъж дари автентичен щик от 1867 година, за да бъде възстановен откраднатият байонет на монумента, посветен на загиналите в освободителните войни.  

Откъртен и откраднат беше щикът от френската пушка на опълченеца, символизиращ признателността на търновци за загиналите в Руско-турската война. Много трудно се оказва да бъде възстановен байонетът от поругания паметник "Майка България", защото френските пушки "Шаспо" от втората половина на 19-и век са малко в днешни дни, разказа на 1 ноември Венелин Иванов от Ротари клуб Велико Търново, организацията, която се грижи за монумента от години: 

"Обадихме се на хора, които се занимават с поддържане на тези традиции, на клуб "Традиция" се обадихме отново, на музея, свързахме се с поделението до военния завод „Ивайло“, където има много богат военен музей. За съжаление, не можахме да намерим за сега щик, защото пушката е по-рядка, най-вероятно". 

Историческият музей във Велико Търново е намерил в оказион щик от пушка "Шаспо" и е бил готов да плати за него исканата сума от 600 лева. И тук идва добрата новина – щик се намери. Байонетът в оригинален метален калъф беше дарен на музея от роднини на 89-годишния Гено Енчев Генов от село Шемшево.  

В момента възрастният мъж живее в Дома за стари хора "Венета Ботева" във Велико Търново и разказва за семейната реликва, наследена от неговия дядо по майчина линия. Семейството криело опълченския щик в килера и пазело тайната. Дядо Гено нарича щика от 1867 година сабя и разказа за него: 

"Българските саби са прави, а тази е повита и я мислех, че е турска. Дядо ми беше военен – подпоручик, посмъртно поручик, 1913 година го убиват. Заварих като дете тази сабя у дома. Щракал съм. Беше семейна тайна, че имаме сабя у дома. Навънка не се е изнасяло. Аз само това зная, което ви казвам. Не зная, че е била опълченска. Ползвайте я, както ви е удобно". 

Гено Генов

Как френските пушки "Шаспо" се озовават у българското опълчение, пита дарителят Гено Генов, а Венелин Иванов му разказа: 

"Когато Франция води война с Прусия през 1870 година, Френско-пруската война, печелят немците. Тези пушки попадат в плен като трофейно оръжие, а в последствие Благотворителният славянски комитет купува оръжие за опълченците от германската армия. Така тези 20 000 пушки "Шаспо" с тези байонети отпред попадат в нашите опълченци". 

Дареният байонет е оригинален, показва експертизата на Регионалния исторически музей във Велико Търново. Щикът ще бъде запазен в музея, а скулпторът Денислав Сираков ще направи отливка, която до няколко дена ще бъде монтирана на мястото на поруганото оръжие на паметника "Майка България". 

89-годишинят Гено Генов не крие вълнението си, че е помогнал с дарение за поругания паметник в центъра на Велико Търново. Той призовава младите хора да бъдат родолюбци и с трепет рецитира Вазовото стихотворение "Новото гробище над Сливница“: 

"Българийо, за тебе те умряха, 

една бе ти достойна зарад тях, 

и те за теб достойни, майко, бяха. 

И твойто име само кат мълвяха, 

умираха без страх." 

Тази седмица Ротари клуб – Велико Търново и Регионалният исторически музей ще връчат на Гено Генов специална грамота и свидетелство на дарение на тържество в Дома за стари хора. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33