С огромно мнозинство евродепутатите гласуваха резолюция, с която обявяват Русия за спонсор на тероризма. Всички български социалисти гласуваха против.
В гласувания документ правят впечатление два момента. Първо, смекчаването на първоначалния вариант, в който Русия беше директно призната за терористична държава и второ, големият брой неучаствали във вота - 109 души, което е повече от 1/7 от всички евродепутати. От гласувалите - 494 бяха "за", 58 - "против", а 44 се въздържаха.
Председателят на делегацията на българските социалисти Петър Витанов мотивира отрицателния вот на колегите си така:
"Не може в тази резолюция да се призовава за ограничаване, всевъзможно ограничаване на всички дипломатически контакти. Това означава, че просто не се търси мирно решение, не се търсят преговори, а се търси очевидно допълнителна ескалация. Със самата тази тежка риторика в крайна сметка, според мен, се отвързват ръцете на Путин и се влиза в наратива на Путин. Обяви го за терорист и тогава на практика ще му отвържеш ръцете той да прави каквото си пожелае в Украйна, без да се съобразява с нищо".
Моменталното въвеждане на ембарго върху всички вносни горива от Русия също е неприемливо за българските социалисти:
"Моментално ембарго на всички вносни горива от Русия би обрекло държава като България. Новото е и търговия с уран. Аз не знам откъде ще вземаме ядрено гориво. Ако ще спрем и атомната си енергетика, по-добре да закриваме тази държава", посочи Петър Витанов.Социалистите смятат, че за събитията около Запорожката атомна централа вина имат и двете страни:
"Трябва да се добави поне едно изречение, свързано с обстрела на Запорожката АЕЦ. За мен няма съмнение откъде идва обстралът. И Украйна се опитва да провокира един много сериозен инцидент. Трябва да се обърне внимание и на това", каза още Витанов.Най-много отрицателен вот по резолюцията има от групата "Идентичност и демокрация" - 26 души.
От българските евродепутати във вота не са участвали Ева Майдел от Европейската народна партия и Андрей Слабаков от Европейските консерватори и реформисти.
Накратко за съдържанието на резолюцията:
"Членовете на ЕП подчертават, че умишлените нападения и зверства, извършени от руските сили срещу цивилни граждани в Украйна, разрушаването на гражданска инфраструктура и други сериозни нарушения на международното и хуманитарното право представляват терористични актове и военни престъпления. Парламентът призовава ЕС да продължи да изолира Русия в международен план, включително когато става въпрос за членството й в международни организации и органи като Съвета за сигурност на ООН. Членовете на Европарламента искат също да се намалят дипломатическите отношения с Русия, контактите на ЕС с официални руски представители да бъдат сведени до абсолютния минимум, а свързаните с руската държава институции в ЕС, които разпространяват пропаганда по света, да бъдат закрити и забранени".
В документа се отправя призив към държавите от ЕС бързо да приключат работата си по деветия пакет от санкции срещу Москва.
Членовете на ЕП искат също така страните от ЕС и Европейската комисия активно да предотвратяват, разследват и да подлагат на наказателно преследване всяко заобикаляне на санкциите и да обмислят възможни мерки срещу държави, които се опитват да помогнат на Русия да заобиколи наложените ограничителни мерки.
Резолюцията няма задължителен характер.
Евродепутатката Натали Лоазо от "Обнови Европа", близка до френския президент Еманюел Макрон, заяви:
"Резолюции от този тип наистина нямат законодателен характер, но те дават ясна представа за състоянието на политическите сили в ЕС. Смятам, че трябва веднага да си зададем един въпрос - какво правим със замразените руски авоари в Европа в резултат от санкциите? Способни ли сме да ги конфискуваме за репарации и за възстановяването на Украйна? Европейските граждани не биха ни разбрали, ако не се възползваме от тези пари. Няма да ни разберат и ако една страна от ЕС не приложи изцяло санкциите. Ние потвърдихме всичко това и сега трябва да го направим".
Германска евродепутатка от групата още вчера заяви неофициално, че според нея обявяването на Русия за спонсор на тероризма не донася нищо в добавка, а прекратяването на контактите може да доведе до ново блокиране на зърното в Черно море.
Репортаж на Ангелина Пискова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..