Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангелин Цачев: Ако намалим вредните емисии с 40%, ще внасяме ток и цената му ще се повиши

Ангелин Цачев
Снимка: БГНЕС

Ангелин Цачев, който е изпълнителен директор на държавния Електроенергиен системен оператор, обясни пред БНР, че българските граждани могат да бъдат спокойни за снабдяването с електрическа енергия и да посрещнат коледните и новогодишни празници.

"С изключение на 7-ми блок в ТЕЦ "Марица – Изток" 2, всички останали мощности преминаха годишните си планови ремонти. Беше отстранена аварийната ситуация във ВЕЦ "Цанков камък". Към този момент няма сериозни проблеми в електроенергийната ни система".

България продължава да бъде сериозен износител на ток в региона, отбеляза още Цачев.

"Вероятно цената на електрическата енергия в целия ни регион ще върви нагоре".

Осигурени са високо проходима техника за ремонтните екипи на компанията, зимно облекло и горива, информира той.

Цачев посочи, че ЕСО работи по Плана за възстановяване и устойчивост върви още от 2021 година.

"До момента сме вложили над 100 млн. лева в изпълнение на проекти".

Той засегна и темата за вредите, които може да понесе страната ни заради поетия ангажимент за намаляване на вредните емисии с 40%

"Заради изискванията за намаляване на вредните емисии в енергетиката с 40%, заложени в Плана за възстановяване, ще се намалят резервите в електроенергийната система. Необходими са резервни мощности, които няма как да осигурим, ако не работят въглищните централи. Мощностите от възобновяема енергия са с непостоянен характер.

Поемането на такъв ангажимент ще затрудни работата на електроенергийната система от гледна точка на нейната адекватност и сигурност при обезпечаване на системните резерви.

Цената на електрическата енергия, предвид това, че ще има по-малко предлагане, ще бъде по-висока в региона. Не само, че няма да бъдем нетен износител на електрическа енергия, а вероятно ще започнем да внасяме между 10 и 15% от енергията в страната".

Той посочи още, че пълното свързване на електроенергийните пазари води до създаване на все повече възможности за търговците и потребителите да постигнат една и съща цена в цяла Европа.

"Реализацията на пазарните обединения, вече в пълен обхват на границите ни с Гърция и Румъния, носи позитиви за всички потребители. Това подпомага не само на търговските участници, но е добре и за преносните оператори".

Цачев обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е разрушена повече от 50% от електроенергийна инфраструктура в Украйна.

Той посочи, че на 16 март т.г. електроенергийната система на Украйна и Молдова е успешно синхронизирана към континентална Европа.

"Така създадохме възможност за пренос на електрическа енергия. Първоначално плановете бяха Украйна да участва с производствените си мощности в задоволяване на потребностите на европейския континент, но поради обстоятелствата, които се стекоха, потокът на електрическа енергия не е от Украйна към Европа, а обратно. Търговският обмен, макар и ограничен, е факт и има доставки на енергия и към Молдова, и към Украйна. Тя идва от различни страни членки на ЕС".

Днес Съветът на ЕС ще проведе допълнително гласуване на одобреното от ЕП предложение Украйна да получи 18 млрд. евро заем. ЕК предлага Киев да получава сумата на равни части, а изплащането на заема да започне след 10 години, като лихвите бъдат покрити от държавите в ЕС. Комисията предвижда средствата да отидат за подпомагане на основни обществени нужди, сред които работата на болниците и училищата, осигуряването на подслон, както и за възстановяването на поразената от руските въздушни удари инфраструктура. Предвижда се този заем да бъде изплащан 35 години.

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Ангелин Цачев може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16