Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еленко Божков: Затварянето на въглищните централи е изключително опасна и неприемлива стъпка

Снимка: Мария Филева, БНР

Утре в ЕС влиза регламент, който налага мораториум върху вноса на руски петрол. България има право на изключение, а „Лукойл“, като българска рафинерия, ще може да изнася произвежданите от рафинерията продукти от руски петрол и след 5 декември.

С евентуалните свръхпечалби на тази рафинерия, може да се компенсират цени на петролни продукти, като дизел и бензин, обясни пред БНР Еленко Божков, който е заместник-министър на енергетиката.

„По този начин се търси намаление на цените за гражданите“.

Ръководителят на представителството на ЕК в България обаче казва, че произведените в „Лукойл“ продукти са за българския пазар и отстъпката не е дадена, за да се изнасят за страни от ЕС или трети страни.

„Търсим изход, така че да бъдат удовлетворени най-напред българските граждани. Неколкократно беше обяснено, че ако спре износът на някои продукти, които не могат да се потребяват в България и са свързани с производство, рафинерията ще бъде принудена да спре работа. Тогава трябва да излезем на регионалния пазар на горива, който е изключително скъп“.

Божков каза, че и за него е интересно защо преди „Лукойл“ не е плащала данъци в България.

„Ако искат да работят, това е начинът. Това е чисто практическо решение. То е въпрос на интереси“.

Турция увеличи с 85% преработката си на руски петрол, при това само за два месеца, посочи още той.

„Вероятно ще го увеличи с над 100%, ако и ние излезем на този пазар“.

План „Б“ за рафинерията на „Лукойл“ няма, отбеляза заместник-министърът в предаването "Неделя 150".

„Единственият вариант е да работи по този начин и да изнася деривати, които не могат да се продават в България. Държавата не може да помогне за съхранението им, защото няма вместимости“.

Вариантът, който предлагат от ДПС и ДБ, държавата да поеме контрола върху рафинерията, не е реалистичен, смята Божков.

„Ако парламентът го наложи със свое решение обаче, ние няма как да не го изпълним“.

Проектът „Бургас-Александруполис“ може да ни даде възможност за диверсификация на доставките, посочи той.

Ограничаване на вредните емисии с 40% означава намаление с 8 милиона тона, обясни Божков.

„За това трябва да се произвеждат 6 милиона мегаватчаса електрическа енергия, което означава, че трябва да затворим напълно „Марица-Изток“2 или да спрем производството за регулиран пазар на двете американски централи. Това води до изключително големи загуби за българската икономика. В цифри означава около 2 млрд. лева годишно, ако спрем производството на тези две централи за бита и около 3 милиарда, ако затворим напълно „Марица-Изток“2. Това е изключително опасна и неприемлива стъпка.Дори да затворим всички неефективни централи, пак не може ад достигнем 40%.

Трябва да се мисли за промяна в начина на подпомагане на небитовите потребители на ток, обясни още заместник-министърът.

"Общото потребление в България е 33 мегаватчаса, 11 милиона са за бита. Подпомагането на някои фирми не стимулира енергийнта ефективност"

Той не изключи възможността за увеличение на цената на тока за битовите потребители от месец юли.


Цялото интервю на Явор Стаматов с Еленко Божков може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в Търговище поскъпва с 4%

Цената на водата в Търговищко се повишава с под 4% от началото на следващата година, съобщиха от ВиК. В отделните общини и населени места крайната цена е различна според видовете услуги, поясняват от ръководството.  Управителят на ВиК - Търговище Явор Миланов уточни, че причина за поскъпването на водата е поредното увеличение на минималната работна..

публикувано на 27.12.24 в 16:04

Водата в Берковица поскъпва, но остава сравнително евтина

От Нова година в Берковица ще плащат с 29 стотинки на кубик по-скъпа вода. В сравнение с Монтана, където водата става 5,10 лева за кубик, цената е наполовина по-ниска. 2 лева 57 стотинки на кубик става водата в Берковица от 1 януари. Увеличението е с 29 стотинки на кубик и бе утвърдено от КЕВР.  Цената на водата е наполовина в сравнение с това, което..

публикувано на 27.12.24 в 15:57

Три села в Ивайловградско са без ток

Три ивайловградски села са без елексричество след падналия сняг в района. Това са Железино, Горноселци и Долноселци, съобщават от общината.  По-рано ток не са имали и в село Покрован, но аварията там вече е отстранена.  Ситуацията в Хасковска област не е усложнена. Няма информация за села без вода и за бедстващи хора .Всички пътища са проходими при..

публикувано на 27.12.24 в 15:43
Стефан Вълдобрев

Милена Йоцова: Вярвам, че вероучението един ден ще е в задължителната програма

Не мога да отговоря защо се бяга от вероучението в училищата, сега е свободноизбираем. Може би Бог ни праща това, което сме заслужили и за това, за което сме готови. Може би ние българите не сме готови да приемем истината, да приемем вярата. Това сподели дългогодишната учителка по религия Милена Йоцова, която е и автор на детски приказки, в..

публикувано на 27.12.24 в 15:41

В Кипър разработиха три сценария за икономическия ефект от санкциите срещу Русия

Три сценария за отрицателния икономическия ефект върху икономиката на Кипър от санкциите на ЕС срещу Русия показва ново проучване на екип кипърски експерти. То бе оповестено от Центъра за икономически изследвания на Университета на Кипър. С около 5,5% се очаква да се намали в краткосрочен план общото производство в Кипър, показва..

публикувано на 27.12.24 в 15:39

От 3 дни в Априлци няма ток, кметът определи ситуацията като критична

Трето денонощие без ток са населени места в общините Априлци, Ловеч, Тетевен, Троян и Угърчин.  Ситуацията в Априлци е критична, каза пред БНР кметът Тихомир Кукенски:  "Мисля, че е крайно време електроразпределителните дружества и държавата да си влезе в ролята. Липсва гориво, тъй като и бензиностанциите не могат да работят без електричество...

публикувано на 27.12.24 в 14:47
Леда Аврамова

Леда Аврамова: Образователната система страда от липса на отношение като към човека и към децата

Образователната система страда от липса на отношение като към човека и към децата от всички страни в образователния процес  - родители, учители. Системата в голяма степен е формализирана, нещата са изведени на ниво документи , отчетност, оценки, резултати, проценти и не дават истинската картина на това, което излиза като продукт в края на XII..

публикувано на 27.12.24 в 14:36