Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нели Дончева: Трябва да опазим вековните гори

Нели Дончева
Снимка: WWF

До Нова година Министерството на земеделието ще прецизира заповедта за ограничаване на сечта във вековните гори в съвместна работа с природозащитните неправителствени организации и експерти в областта на старите гори. Това стана ясно по време на среща, поискана преди две седмици от "Зелени закони", коалиция "За да остане природа в България" с екип на министерството, Изпълнителната агенция по горите, браншови организации, учени и представители на висши учебни заведения и БАН.

Нели Дончева – ръководител на програма "Гори" във WWF България, обясни пред БНР, че срещата е поискана в резултат на информацията, че служебното правителство ще отмени заповедта от 2021 г., с която се ограничават сечите в гори над 100 години.

"На срещата коментирахме как България може да отговори на заложените в европейската стратегия цели за 10% строга защита на най-ценните природни местообитания. В България в момента имаме доста полезни ходове", каза тя в предаването "Преди всички".

Дончева подчерта, че в близкото минало са били предприети стъпки, които ни доближават до тази цел от 10% опазена природа, включително гори във фаза на старост. През 2016 г. бяха определени и отделени за опазване, изключени от дърводобив, 111 хил. хектара гори във фаза на старост. 


От WWF работихме за картиране и идентифициране на горите във фаза на старост на територията на 60 общини. 10 общини предприеха конкретни стъпки и определиха за опазване най-ценните си гори, подчерта Нели Дончева. По думите й има още около 10 хил. хектара гори във фаза на старост, които са картирани и които ще предоставят на министерството. Идеята е тези горски територии да бъдат отделени за опазване, добави тя.

Дончева подчерта, че ще изчакат да видят как ще бъде актуализирана заповедта и дали техните притеснения ще се разсеят. В случай, че природозащитниците не са удовлетворени, имат готовност и за протести.

Вековните гори са нещо уникално и трябва да ги опазим за поколенията, категорична е Нели Дончева.

Незаконната сеч я има, но въпросът е не само на законодателство, но това е и въпрос на манталитет, отбеляза тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04