Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драматични исторически събития пресъздават актьорите в пиесата "Солунските съзаклятници"

Режисьор е Стайко Мурджев и следващото представление ще е на 19 декември

„Солунските съзаклятници“ в Драматичен театър Пловдив
Снимка: Кремена Данева

Драматичен театър Пловдив завършва годината, включвайки ново представление в програмата си. Спектакълът "Солунските съзаклятници" на Георги Данаилов - една от вече класическите пиеси в българската драматургия, се вписва в репертоара на пловдивската драма, за да провокира публиката с въпроси около непрестанния и трагичен спор между разума в името на свободата и смъртта в нейно име. „Този спор продължава да се изостря и не търпи дефиниция. Тероризмът се осъжда, преследва и проклина, но ведно с това се среща все по-често по всички краища на изумената земя. Може би наистина има някаква грешка в човека. Може би прогресът е враг на свободата… “ . Коментарът е на Георги Данаилов - автор на текста "Солунските съзаклятници".
Драмата описва историческите събития около атентатите, извършени в Солун през април 1903 година. Целта на младите анархисти, нарекли себе си гемиджийтие, е да предизвика намесата на европейските държави за подобряване на положението на поробените българи в Македония и Одринско. Извършените атентати оставиха кървав отпечатък в историята със саможертвата и последвалите кланета и изтезания на българското население. Техните действия не довеждат до постигане на целите и дълго са критикувани от Запада.
"Може би това е една от най-сложните и трудни пиеси, с които някога съм се сблъсквал. Тя не е толкова сложна като драматургия,  а е сложна като морал. Тя е на много пластове, на много нива. Всички тези пластове имат противоречив морал вътре в себе си", каза за БНР режисьорът Стайко Мурджев.   
В края на пиесата на сцената загива Борис Сарафов. Геройство или престъпление извършват атентаторите?

"Това според мен е тази енигма и разковниче към текста, че този спектакъл е хвърлена ръкавица към личния морал. Когато човек излезе от салона трябва да намери отговор дали е престъпление или геройство. Пиесата е написана в години, в които поетичният патос е бил задължителен. Там сме се опитали да го направим по-съвременен".  
 
Сценограф на пиесата е Никола Налбантов, хореограф и сценична пластика е Станислав Генадиев, музиката е на Петър Дундаков. 

Следващото представление на "Солунските съзаклятници" ще бъде на 19 декември.

Солунските атентати са извършени в периода 15 – 17 април стар стил (нов стил – 28, 29 и 30 април) 1903 година в Солун. Това са бомбени атентати, чиято цел е да предизвикат намесата на европейските държави за подобряване положението на още поробените българи в Македония и Одринско. Групата на гемиджиите е организирана от Йордан Попйорданов и Павел Шатев. 

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35