Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивският театър отбелязва 140-годишнината си

Снимка: dtp.bg

С поредица от събития в продължение на година Пловдивският драматичен театър ще отбележи своята 140-годишнина. Първото събитие се състоя в събота – дългоочакваната премиера на спектакъла „Коприна“ по световноизвестния роман на Алесандро Барико в драматизация на Александър Секулов. Спектакълът е част от програмата „Наследство“ на Пловдив – Европейска столица на културата и пореден етап от проекта „Пътуващият човек“ след забележителното представление „Одисей“ от 2019 година. Изненада за зрителите ще бъде връщането след двегодишно прекъсване на спектакъла „Одисей“.

Горда съм, че бях избрана да направя постановката „Коприна“ именно по повод на годишнината, споделя режисьорът Диана Добрева. Тя определя „Коприна“ като спектакъл за копнежа по непостижими светове и откроява предизвикателството да направиш видимо невидимото от романа.

„За крехкостта и мимолетното усещане за любов, за изгубен рай, който търсим - това е една мощна театрална поема за любовта.“

За близо век и половина хората, слели съдбите си с пловдивската театрална сцена, са повече от 50 хиляди. За директора на театъра Кръстьо Кръстев годишнината е празник на тържеството на духа.

По повод 140-годишнината от създаването на пловдивската „Драма“ (първият професионален театър в България) ще бъде отпечатан летопис на театъра, а с помощта на новите технологии музейно ще бъде представена богатата и успешна история на трупата. 

Вече е в ход е изграждането на музейната експозиция, където със средствата на виртуалната реалност ще бъде възстановена първата зала, за която са запазени плановете, разказва Олимпия Желязкова от дизайнерското студио, ангажирано с проекта. 

Проектът ще даде възможност чрез звук и визия посетителите да се заровят в архива на театъра.

„Ще има реквизит от играни постановки – костюми, перуки, шапки.“

Идеята е театърът да се отвори към публиката и да се покаже всеки етап от реализацията на един спектакъл, допълва Желязкова.

През януари ще излезе от печат и дневникът на Георги Миятев, един от актьорите в първата професионална трупа, описал историята на театъра до 1932 г.  

По повод годишнината ще бъдат посадени и 140 дръвчета, като така ще бъде създаден парк на изкуствата в Пловдив. В момента все още се обмисля къде са се случи това. Покана за инициативата ще бъде отправена и към другите културни институции в града. 

Снимки в публикацията: Кремена Данева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59