Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятчии показаха своето майсторство в музея на открито „Старият Добрич“

Участниците в празненството се опитаха да пресъздадат живата картина на Добрич

Празник на град Добрич по повод Деня на Свети Спиридон Чудотворец
Снимка: Мая Щърбанова

Занаятчии от Археологическо-етнографския музей на открито „Старият Добрич“ представиха своето майсторство пред жители и гости на града по повод Денят на Свети Спиридон Чудотворец -12 декември. На фона на фолклорна програма участниците в празненството се опитаха да пресъздадат живата картина на Добрич от края на 19-ти и началото на 20-ти век, използвайки автентичната архитектура на музея на открито. Организатори на събитието са Сдружението на майсторите занаятчии и Народното читалище „Български искрици 2016“, а техни партньори са Община Добрич, Регионалния исторически музей и четири училища в Добрич.

Под звуците на гайда майсторите от Етнографския комплекс „Старият Добрич“ разпънаха масите си и започнаха да демонстрират своите занаяти.

Павлин Пенев, реставратор по професия и иконописец професия и иконописец    Снимка: Мая Щърбанова

По думите на Павлин Пенев, реставратор по професия и иконописец по призвание, идеята на този празник е да се популяризират занаятите в „Старият Добрич“ и да се възобнови дейността на Камарата им.

„Надявам се, че ще продължим да съществуваме тук. Първото поколение майстори остаряха и ни напуснаха. Човек не може да работи до смъртта си. Идва момент, в който престава да работи и трябва да научим някой да поеме занаята. Трудно е човек да се прехранва с този занаят, трябва да има допълнителна дейност, за да допълва доходите си".

Майсторът-ножар Ивелин Митаков показа на децата тънкости при изработката на ножове. Петър Коев ги запозна с овчарската дърворезба, а Михаил Иванов представи резбоване на елементи от добруджански розетки. В ателието „Бижутерия и арт керамика” Веселина и Пламен Кулеви показаха как се изработват колиета, гривни и други изделия в етно стил. Вълчо Колчев представи книговезкия занаят.

Ивайло Маринов, който се занимава със занаята си от повече от 45 години, запозна посетителите с художествената обработка на кожа.

"Този занаят го започнах съвсем случайно, тъй като ми попадна едно парче кожа и с времето ме ангажира. Започнах сам и създадох собствена техника".

Дърворезбарят Койчо Койчев  Снимка: Мая Щърбанова

Дърворезбарят Койчо Койчев, докато показва как гладката повърхност на дървото може да добие различни форми и изображения на децата, споделя, че най-голямата му радост е, че синът му Петър Койчев не просто е наследил занаята му, но и се е превърнал в истински майстор на дърворезбата.

За доброто настроение на гостите на празника се погрижиха и танцьори и певци, а всички участници получиха свидетелства за участие и първи стъпки в занаятчийството.

Повече можете да чуете в звуковия  файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40