Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бракониери убиха Андалусия - застрашев вид черен лешояд

Природозащитници насотяват да се създаде специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата.

Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк "Врачански Балкан"
Снимка: Дирекция ПП Врачански Балкан

Бракониери убиха Андалусия - застрашен вид в България - черен лешояд, освободен през ноември в природата по програмата за възстановяване на вида в Източните Родопи. От Българското дружество за защита на птиците настояват институциите да положат усилия за разкриване на подобни престъпления, както и да се засили контролът за предотвратяване на бракониерството.

"Птицата е черен лешояд от програмата ни за възстановяване на вида в Родопите. Опитваме се да създадем първата колония на наша територия", каза за БНР Стойчо Стойчев – Директор "Природозащита" в неправителствената организация БДЗП.

Той заяви, че 14 птици са пуснати в природата, които са отглеждани от природозащитници -  5 в района между Маджарово и Ивайловград.

"Една от птиците се установи на територията на Община Храманли. Нощува в един район, но в един момент предавателят започна да излъчва странни сигнали и стана ясно, че нещо се случва. На следващия ден нашия екип посети мястото и откри само кръв, малко пера, гума от автомобил. Сигнализирахме, че среднощни бракониера са открили птицата и са я застреляли,  след това са се опитали да заличат всички доказателства, включително предавателя".

По думите му това е хулиганска проява:

"Имаше царски орел, прострелян тази година, египетския лешояд Бояна в района на Джебел. Преди това друг египетски лешояд".

Ако бъдат установени, извършителите на престъплението могат да получат наказание лишаване от свобода от 3 до 5 години.

"Много се надяваме да бъде създадено и да функционира специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата. Имаме съгласие от страна на Министерството на вътрешните работи, тече съгласуване с другите министерства и ако има такова звено на национално ниво от хора, които са специализирани да разследват ще има превантивен ефект".Повече можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49