Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Убитият египетски лешояд Бояна е отгледана по иновативна програма

Бояна
Снимка: bspb.org Фото: © Волен Аркумарев

"Тече разследване. Стана ясно и се потвърди, че е стреляно с ловно оръжие. Открити са две сачми в тялото на птицата. По наша неофициална информация разследващите са иззели ловно оръжие в района на експертизата, но със сигурност се водят следствени действия и се надявам да се стигне до извършителя", каза БНР Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците.

Той обясни, че в практиката са установявали, че редки птици са отстрелвани по хулигански причини.

"Най-опасните случаи са отстрелване с цел препариране. Такъв е случая, при който бяха намерени убити защитени видове животни в района на Разград с цел препариране. Надявам се прокуратурата да си свърши работата. Там в дома на препаратор бяха намерени десетки защитени видове - орли, соколи".  

Български бракониери убиха египетския лешояд Бояна, която бе станала световна сензация. Тя бе първият египетски лешояд, излюпен в eвропейски зоопарк, освободен и сформирал двойка в дивата природа на страната ни, съобщи Българското дружество за защита на птиците.
"Бояна беше емблематична птица, защото ние изпълняваме иновативна програма за подпомагане на египетския лешояд. За да не изчезне напълно този вид, всяка година по няколко птици, които са отгледани в зоопаркове по иновативна технология -  метод, който разработихме тук, птиците прекарват около месец в клетка, после ги пускаме на свобода в Източните Родопи, където имат възможност да се социализират с други лешояди, да се научат да търсят, да се справят с въздушните течения. Бояна е една от птиците в тази програма. Тя успешно мигрира до Африка, там оцеля, тъй като там ги дебнат много опасности, завърна се в Европа, посети много страни. Тя стана първият лешояд от тази програма, който си намери партньор и отгледа малки птици. Този отстрел беше голям шок за нас". 


Той обясни, че наказанието за отстрелване на египетски лешояд е лишаване от свобода до 5 години и глоба до 5 хиляди лева.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05