"Понякога си мисля, че пиша една и съща книга. Променят се местата, имената на хората, но винаги е същата книга."
Това сподели в интервю за БНР италианският писател Доменико Дара.
"Моят контакт с историите не беше точно контакт с книгите, а устен разказ. Най-вече с вестниците. В моето градче нямаше книжарница. Книгите трябваше да си ги "създаваме". Ежеседмично ходех в будката за вестници, събирах куп вестници, които не бяха продадени, носех ги вкъщи и прекарвах вечерите да изрязвам статии, които създава у мен любопитство. В един албум лепях тези статии и така си правех книги", разказа той в предаването "Понеделник вечер".
„Пишех втория си роман - "Бележки за небесната механика", и в един момент научих, че градчето, за което пиша в тази книга, е ограничено на север от лудницата, а на юг - от гробищата. Ние се движим между лудостта и смъртта", посочи Дара във връзка с новата си книга "Малинверно", представена и на българския книжен пазар."В двата мои романа е много силно присъствието на темата за смъртта. Аз трябваше да се срещна пряко, лице в лице с нея", разкри Доменико Дара.
"Първият ми роман е история, в която говоря против изоставянето. Вторият - срещу липсата на чувство за живот. "Малинверно" е начин да се срещна със страха от смъртта. Отношението ми към смъртта се промени. Аз не се страхувам да умра".
Италианският писател заяви, че е лишен от илюзии. Героят от романа "Малинверно" е надарен с наивна доброта.
"Той е ангел-хранител, грижи се за живота на другите хора, не когато се грижи за собствения си живот. Всички мои герои имат тази характеристика - те се раздават на другите, помагат им да определят съдбата си, но са почти неспособни да определят собствената си съдба."
Доменико Дара (роден в Катандзаро на 02.02.1971) започва писателската си кариера с "Кратко есе върху Съвпаденията" (Нутрименти, 2014). Както с дебютната си творба, така и с втория си роман "Бележки за небесната механика" (2016) печели голяма популярност и одобрение от критици и читатели, както и редица награди (сред тях: награда "Palmi", награда "Viadana", награда "Corado Alvaro", "Premio Citta di Como Stresa" 2017 и други). Той е и финалист за престижната награда "Калвино".
Повече можете да чуете в звуковия файл.На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..