Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Понякога си мисля, че пиша една и съща книга"

Доменико Дара за БНР: Всяка от книгите ми е среща с моите страхове

Всичките ми герои се раздават на другите, казва италианският писател

Доменико Дара
Снимка: личен архив

"Понякога си мисля, че пиша една и съща книга. Променят се местата, имената на хората, но винаги е същата книга."

Това сподели в интервю за БНР италианският писател Доменико Дара.

"Моят контакт с историите не беше точно контакт с книгите, а устен разказ. Най-вече с вестниците. В моето градче нямаше книжарница. Книгите трябваше да си ги "създаваме". Ежеседмично ходех в будката за вестници, събирах куп вестници, които не бяха продадени, носех ги вкъщи и прекарвах вечерите да изрязвам статии, които създава у мен любопитство. В един албум лепях тези статии и така си правех книги", разказа той в предаването "Понеделник вечер".

„Пишех втория си роман - "Бележки за небесната механика", и в един момент научих, че градчето, за което пиша в тази книга, е ограничено на север от лудницата, а на юг - от гробищата. Ние се движим между лудостта и смъртта", посочи Дара във връзка с новата си книга "Малинверно", представена и на българския книжен пазар.

"В двата мои романа е много силно присъствието на темата за смъртта. Аз трябваше да се срещна пряко, лице в лице с нея", разкри Доменико Дара. 

Иван Русланов и Доменико Дара  Снимка: личен архив

Всяка моя книга беше начин да се срещна с моите страхове, изтъкна авторът:

"Първият ми роман е история, в която говоря против изоставянето. Вторият - срещу липсата на чувство за живот. "Малинверно" е начин да се срещна със страха от смъртта. Отношението ми към смъртта се промени. Аз не се страхувам да умра".

Италианският писател заяви, че е лишен от илюзии. Героят от романа "Малинверно" е надарен с наивна доброта.

"Той е ангел-хранител, грижи се за живота на другите хора, не когато се грижи за собствения си живот. Всички мои герои имат тази характеристика - те се раздават на другите, помагат им да определят съдбата си, но са почти неспособни да определят собствената си съдба."

Доменико Дара (роден в Катандзаро на 02.02.1971) започва писателската си кариера с "Кратко есе върху Съвпаденията" (Нутрименти, 2014). Както с дебютната си творба, така и с втория си роман "Бележки за небесната механика" (2016) печели голяма популярност и одобрение от критици и читатели, както и редица награди (сред тях: награда "Palmi", награда "Viadana", награда "Corado Alvaro", "Premio Citta di Como Stresa" 2017 и други). Той е и финалист за престижната награда "Калвино".

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25