Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има повод за сезиране на националния съвет по журналистическа етика заради медийното отразяване на казуса

Надежда Цекулова: Стандартите в българските родилни отделения са архаични

Отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случая с разменените бебета, смята съоснователката на мрежа за съвременна родилна грижа

Надежда Цекулова
Снимка: Ани Петрова

"Всяка жена, която е била здрава по време на раждането си и е родила здраво бебе, връщайки се назад в спомените си, ще си даде сметка, че намеците, които бяха направени - абсолютно недопустимите намеци, че ромската майка умишлено е заменила бебетата, са абсурдни. Подобно нещо е невъзможно да се случи в болнична среда."

Това заяви в интервю за БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник, съосновател на мрежа за съвременна родилна грижа.

Няма как всички журналисти и медии да познават болничните процедури в дълбочина, но всички раждали жени от първа ръка, от личен опит имат впечатления от родилното отделение, отбеляза Цекулова. По думите ѝ една журналистка може да приложи "личния си опит, ако няма административни знания", спрямо "версиите, по които се спекулира от вчера насам".

Според нея "отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случилото се".

"Организира се лов на вещици. Търси се някой, който да бъде изкаран през камерите и посочен като виновник, не се търси системният проблем", смята Цекулова.

В предаването "Хоризонт до обед" Надежда Цекулова подчерта, че стандартите на българските родилни отделения не са осъвременени и са "архаични".

В българските болници бебетата системно се отделят от майките много по-рано и за много по-дълго време от допустимото по съвременните медицински препоръки, обясни тя.

"Най-важно за майката и бебето е да имат своя спокоен първи контакт, да разполагат със своите часове, в които да се опознаят и свържат."

Цекулова посочи още, че ако някои процедури са като в развитите здравни системи, "няма никакъв шанс една майка да не успее да се запознае с бебето си след раждането му".

Надежда Цекулова вижда в медийното отразяване на случая с разменените бебета повод за сезиране на националния съвет по журналистическа етика заради това, че доста от медиите акцентираха върху етническия произход на една от майките.

По думите ѝ "българските медии трябва да започнат да получават обратна връзка за своето неетично поведение" и в гилдията да си казваме, "когато не си вършим работата с уважение и незачитане на човешките нужди на героите на нашите истории".

Това е разписано изключително детайлно и ясно в Етичния кодекс на българските медии, но "изпадна от практиката на съвременното правене на журналистика у нас", заяви тя.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50
Пампорово

Как Пампора - Райчо Белев и неговият керван дават името на известния курорт

Пампорово е пълно с туристи , особено в почивните дни. Обичайно продължителността на престоя е дълъг уикенд около 3- 4 дни , една седмица или 10-на дни. Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата . Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на..

публикувано на 19.08.24 в 10:43

Какво е празникът на скромната кухня в Италия - страната, в която храната е нещо свято?

В Италия като сценарий от филм на италианския режисьор от Тоскана Леонардо Пиерачони е празникът "Кухнята със скромен произход"  – олицетворение на териториално и национално самоуважение.  За италианците тяхната кухня е нещо свято: тя е майка, родeн кът и национална гордост.  Няма италианец, който да се отрича от някое ястие -  било то..

обновено на 18.08.24 в 22:48