Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художничката Леан Жапил направи пърформанс с портокали в кабинета на кмета на Яфо

Снимка: БГНЕС

Камбанка събужда живеещите в Яфо сутринта на 1-ви януари. Някога това е била камбанката на разносвача на мляко. Сега мляко се купува в супермаркетите или кварталните дюкянчета, но е останала традицията: късно през нощта на Нова година или рано сутринта Дядо Мраз, Дядо Коледа носи подаръци за децата. Разбира се родителите им са ги поръчали. Но Яфо все още се нарича „българската столица на Израел“.

Децата от българското неделно училище в Яфо, дни преди Нова година, изработват сурвачки. Когато вървят с тях по улиците хората си мислят, че това са дизайнерскии букети. Въпреки че 1 януари в Израел е обикновен работен ден, децата обикалят поне своите роднини, за да ги сурвакат за здраве с наскоро научените стихчета и с новите си дряновици. Обикновено получават като подаръци кесийки с портокали и шоколадови парички. За много от по-възрастните им роднини ( особено тези, които са живели в България при социализма), те са един спомен. В България по времето на социализма имаше опашки за портокали и банани. Затова на сурвакарчета се даваха точно от тези безценни плодове. Те бяха забележителни и с това, че на някои от плодовете, можеше да се прочете названието Jaffa. Отглеждали са ги в градините на Яфо. Превозвали са ги в Кипър. Там са им сменяли лепенката с такава, че са отгледани в Алжир или в Мароко. Понякога на кората на някой от плодовете е оставало издайнически и оригиналното им название. Но и без тази „подсказка“, формата на портокалите Jaffa бе много особена. Около дръжката им имаше характерно удебеляване. Затова в България ги наричаха „маскираните по политически причини“ портокали, но хората са знаели, че държат в ръката си израелски плод. Обикновено децата изяждаха плода, От бялото на корите се правеше сладко. А оранжевата част се поставяше върху бумтящата печка, да дава аромат на празника.

Каква е съдбата на този сорт, който липсва и в самия Израел?"От Галилея съм. При назоваването на Яфо пред мен изникват два образа - на голямо пристанище и на портокалите Jaffa. Когато ме поканиха да участвам в Новогодишните тържества, ги свързах със символите на Яфо. Идеята ми бе да напълня кабинета на градоначалника с портокали Jaffa. Голямо бе учудването ми, когато разбрах, че в Яфо вече няма градини за портокали. Земята край морето е скъпа и са я изкупили строителни предприемачи. Наложи се да натоварим камион с портокали от моята родна Галилея. Поканихме и жителите на Яфо да опитат от нашите портокали. Условието бе да ги обелят и изядат в кабинета на този началник. Така че, ако виждате обелки от портокали по пода, не е защото чистачите не са си свършили работата, а има поетични и философски корени. Става дума за известния стих на палестинския поет Махмуд Деруиш, според който от Яфо са останали единствено обелки от портокали. Моето мнение е, че докато същества спомена за световно известните портокали Jaffa, за техния незабравим вкус и аромат, всички ще имамe своето усещане за Яфо, за един крайморски град-празник", каза за БНР художничката Леан Жапил, която в навечерието на празника направи необикновен пърформанс в стаята на градоначалника на Яфо.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57