Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вендинг машини за пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета набират популярност в Габрово

В екоинициативата участват хора от всякакви възрасти, привлечени не само от наградите, но от каузата

Снимка: Община Габрово

Габрово е първата община в страната, в която бяха поставени вендинг машини за пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета. За осемте месеца, откакто автоматите са обществено достъпни, чрез системата са предадени повече от 300 хиляди опаковки. Интересът на местната общност към екологичната  инициатива нараства, като за габровци, разделящи и предаващи отпадъците си, са осигурени награди.

Системата за автоматично събиране на пластмасови бутилки до 3 литра и алуминиеви кенчета е в действие от април миналата година. Машините в града са две.

Срещу всяка опаковка машината издава талон, за една върната бутилка – една точка. После срещу точките си екологично настроените габровци избират какво да получат – тефтери от рециклирана хартия, текстилни торби за пазар, книжки и екологични настолни игри, тениски и дребно оборудване за разходка в планината, както и ваучери за отстъпка при пазаруване на стоки и услуги. 

"Много ме впечатлява. Вземала съм си торбички. Да се пази природата чиста. Просто ме боли, като видя боклуци. Участвам с приятелки, събирам, и те да носят."

"Ние сме заведение, събираме капачките отдавна. Сега вече имаме и шанс да събираме бутилките. Много е удобно. Много са ангажирани габровци."

Хора от всякакви възрасти се включват активно в разделното събиране на пластмасата. За младите семейства еко инициативата е възможност да създадат навици у децата си.

"Две деца имам и основно вземам награди за тях. Всичко е заради децата, от малки да ги научим на нещо."

"Показвали сме му какво се случва в океана с боклуците. Възпитаваме по този начин децата, ставаме все повече."

Тези жени са успели да убедят своите съседи и приятели да събират пластмасовите бутилки и кенчета, вместо да ги изхвърлят в общия боклук. Те споделят още, че и съседите им помагат в начинанието.

Първият работен вторник от месеца е денят, в който всеки предал непотребните опаковки може да си избере награда според броя на събраните точки. Част от тях са осигурени от Общината, а други – от бизнес партньори в инициативата, уточнява Мария Радойчева от местната администрация, ангажирана с екоинициативата.

"Имаме такива, които са ни редовни "клиенти". Те идват всеки месец. Много от тях го правят не само заради наградите. Те го правят заради каузата."

Преди събраната суровина да се предаде на фирма за рециклиране, пластмасовите бутилки и алуминиевите кутийки се намачкват от машината, която разпознава материала на опаковките чрез сензори.

Автоматите бяха закупени по проект, спечелен от Община Габрово и финансиран чрез ОП „Околна среда“. Инвестицията не носи печалба, признава Мария Радойчева, но ползите по думите ѝ са съществени. Намаляват се например разходите за почистване.

Отпадъкът не е просто ненужен боклук. Той може да продължи да живее след това, стига да му дадем правилната посока, убедена е Радойчева.

Сред екоинициативите на Общината тази увлича най-много хора и интересът се засилва, обобщава тя. 

От старта до момента са предадени над 300 000 броя опаковки или около 40 000 месечно

Автоматите са разположени на ключови места - до спортната зала и стадион „Христо Ботев“. Ползващите системата разчитат, че тя ще се развива, макар че това става бавно. Практиката у нас е сравнително нова, но от години се прилага в редица европейски страни. Така наречената депозитна система работи, като автоматът издава купон срещу всеки предаден отпадък. Върху него е отбелязана сумата, която се приспада от сметката в търговския обект. Така на практика клиентът не плаща за опаковката, чиято цена е начислена в тази на продукта.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10