Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Йонка Лазарова: Трябват ни около 11 хил. кръводарители годишно

Снимка: ВМА

Трябват ни около 11 хил. кръводарители годишно, заяви пред БНР д-р Йонка Лазарова - ръководител на Лабораторията по трансфузионна хематология в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания. Тази сутрин там започна акция за кръводаряване "Дари кръв! Дай шанс за живот на човек с хематологично заболяване!".
За 2022 г. нашите пациенти са получили 11 699 единици кръвни продукти, посочи д-р Лазарова в предаването "Преди всички". Тя изтъкна, че всяка капка кръв е безценна, независимо какво ще се произведе от нея. По думите й от една единица дарена кръв се произвеждат три основни компонента.

Акцията е и превантивна, за да имаме повече кръв в наличност, отбеляза д-р Йонка Лазарова. Според нея е редно да има регулярно кръводаряване, за да може да се задоволяват нуждите на пациентите с хематологични заболявания. Тя отчете, че в период на повече празнични дни намалява броят на кръводарителите. След пандемията обаче не се отчитат по-малко желаещи да дарят кръв.

Когато човек дарява със сърце и иска да помогне, той няма да прикрие заболявания или приемани медикаменти, изказа мнение специалистът и добави, че затова акцентът е кръводаряването да бъде доброволно и безвъзмездно. 

Ако човек иска да дари кръв, но е бил болен, д-р Лазарова подчерта, че трябва да има около 14 дни без симптоматика, за да може кръвта да е безопасна. Причини за отлагане на кръводаряването може да бъдат ваксинация, раждане, различни интервенции. По думите й високото кръвно налягане не е причина да не се дарява кръв. Просто ако дарителите имат високо кръвно налягане, в деня на кръводаряване не трябва да приема лекарствата си. 

Д-р Йонка Лазарова увери, че на дарената кръв се прави диагностика. Всяка кръв се диагностицира за СПИН, хепатит, сифилис, за да се осигури безопасност при преливането, категорична бе тя. По думите й ако някой от дарителите излезе положителен за някое от заболяванията, той се лишава от възможност да дарява. 

Акцията е обявена с краен час 12 часа, но ако има повече желаещи да дарят кръв, тя ще продължи и след този час.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30
Пампорово

Готови ли са ски курортите ни за идващия зимен сезон?

На 14 декември ще е официалното откриване на ски сезона в Банско , съобщи пред БНР Иван Обрейков от фирмата концесионер "Юлен".  От утре обаче отваря ски зоната - всички писти и съоръжения са готови и ще работят от 6 декември . "Целият ски курорт започва да работи - заведения, лифтове, пързалката", уточни той. Започваме с цените от миналата..

публикувано на 05.12.24 в 11:24