Описанието на ситуацията тогава поразително прилича на тази, която от седмица доминира в ефира 20 години по-късно.
Преди почти четвърт век Димитър Димитров и Костадин Евстатиев правят радиомост между хиляди наши изселници в пострадалите райони и техните роднини в България и по света. Двамата са от двете страни на ефира - Костадин в Турция, като част от голямата група радиолюбители, заминала да помага, а Димитър - в Кърджали.
"Тъй като комуникациите бяха прекъснати и нямаше връзка между изселниците, които са пострадали там, и нашенците, които им бяха роднини, приятели, близки", спомнят си те.
А през 1999-та година прекъснати комуникации означавало наистина прекъснати комуникации…
"Всичко беше изпокъсано. Хората прибягнаха до радиостанциите."
Костадин Евстатиев бил радистът на групата. Работата била трудна. Хората на място събирали информацията. После я препредавали.
"Събираха информация на място - за срутени къщи, блокове, загинали хора. Предаваха по адреси. Много радиолюбители се бяха включили от България. Имаше чувство на съпричастност, хората се вълнуваха, радиолюбителите също. Всички бяха готови да помагат. Бяха на дежурство едва ли не, препредаваха си съобщенията. Имам дневник. Всяка работа в ефир се записва в дневник. Но за нас това е вече минало", разказва Димитър Димитров днес.
Радистът Костадин Евстатиев помни и друго - мъката на хората, която при бедствия е една и съща, без значение в кой сезон.
"Пред очите ми са тези картини. Най-трудното беше, когато трябваше да предаваме сведения за загинали. Най-радостното беше, когато предавахме сведения за живи и здрави."
Председателят на Българската федерация на радиолюбителите в България
Виктор Ценков твърди, че именно голямото земетресение в Измир провокирало турската държава да създаде мрежа от радиолюбители. Същата мрежа се ползва и сега по местата, прегазени от бедствието, свидетелства той.
"В момента работят доста радиолюбители от Турция. Турските колеги бяха едни от първите на терен, оказали помощ."
Засега българските радиолюбители са само в готовност да помагат на турските им колеги. В България има подобна мрежа от радиолюбители, ретранслатори и най-важното - желание да се поддържа.
"Осъзнават, че от това, което правим ние, не се търси никаква финансова изгода. Защо го правим? Защото ни е в кръвта. За нас това е като призвание."
Българските радиолюбители стоят много добре в Европа, подчертава председателят на Българската федерация Виктор Ценков.
Радиолюбителството е и скъпо, и евтино хоби, добавя той. По думите му "в нашата страна има и от двата вида".
Радиолюбителите са застаряващ вид, но не и изчезващ, категоричен е Ценков.
"Хобито никога няма да умре."
В това са убедени и Димитър Димитров и Костадин Евстатиев – двама от групата радиолюбители, които помагат за връзката при голямото земетресение преди близо четвърт век.
И Димитър, и Костадин декларират, че докато могат, като радиолюбители винаги ще помогнат в бедствия. Само някой да ги потърси.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..