Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Любомир Христов: България трябва да се присъедини към еврозоната, когато е готова

Любомир Христов
Снимка: БГНЕС

"Контрапродуктивно и неудачно е да се определят произволни дати за влизане на България в еврозоната. България трябва да се присъедини тогава, когато икономиката й е готова да поеме конкурентния натиск и да функционира в еврозоната. Според анализа на БНБ България не е готова и няма да бъде готова и към 1 януари 2025 година. Анализът на БНБ показва, че нито една страна член на еврозоната не е била по-далече от равнището на еврозоната, колкото е България". 

Това каза пред БНР финансистът Любомир Христов, бивш главен икономист и член на УС на БНБ. 

И цитира студия на трима професори от университета в Пирея, които са оценили влизането на Гърция в еврозоната като катастрофа за страната

"В хода на подготовката на Гърция за влизане в еврозоната не се е провел дебат дали е полезно да се отложи влизането. Не се е провел професионален разговор за това какви политики трябва да се следват и има ли някакво изискване за промяна на поведението. В Гърция се е говорело много за номиналните критерии - инфлация, бюджетен дефицит, дълг, а са се пренебрегвали реалните критерии, реалната конвергенция. Преекспонирали са се очакваните ползи и са се неглижирали рисковете. Политическата система на Гърция се е характеризирала с клиентелизъм и корупция. Ако правим същото, което са правили гърците, можем ли да очакваме различни резултати?". 

В предаването "Хоризонт за вас" финансистът допълни, че разумна икономическа политика и финансово поведение са важни в период от време, и то дълъг, защото еврозоната има вход, но няма изход. 

"Трябва да се мисли какви биха били последиците за България не на следващия ден или на следващата година, а за предстоящите 5-10-15 години". 

По думите му въпросът за влизането в еврозоната не е геостратегически и посочи, че ако е вярно, че приемането на еврото е геополитическа клетва, то къде се намират Чехия, Дания и Швеция с техните крони или Полша с нейните злоти? 

"Полша путинистка страна ли е?! Да не говорим абсурди! По примера на тези страни виждаме, че геополитическите решения и паричният режим на една страна са два съвършено различни въпроса". 

Интервюто на Даниела Големинова с Любомир Христов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дари храна, дари любов

"Дари храна, дари любов" в помощ на възрастни хора от Северозападна България

Две млади момичета вече 5 години внасят топлина и доброта в трудния живот на възрастните хора от Северозападна България.  Вяра Кузмановаи Ваклина Стоянова са организатори на кампанията "Дари храна, дари любов ".  Вяра е студент по медицина, а Ваклина учи фармация. "Бяхме 11 клас, когато се вдъхновихме от ученици, които правиха подобна кауза..

публикувано на 30.11.23 в 10:30
Диана Ковачева

Омбудсманът: Ден сняг ни върна в Средновековието. Хората трябва да бъдат обезщетени!

Един ден сняг ни върна в Средновековието – хората стоят 5 дни без ток. Като че ли цялата цивилизация изчезва. Това мнение изрази пред БНР националният омбудсман Диана Ковачева. " България е държава, в която всяка зима вали сняг и не бива да ни изненадва толкова много – да останем в ситуация, в която да не може да се реагира с дни."..

публикувано на 30.11.23 в 08:24

Асен Асенов: Списъкът с кандидатите за УС на НФК трябва да е публичен

България е изолирана от общоевропейските културни процеси , заяви пред БНР Асен Асенов, директор на Фондация "Едно" за култура и изкуство.  Въпросът не е кой, а хора с каква експертиза ще влязат в управата на Национален фонд "Култура", каза той по повод на предстоящия избор на нов УС на Фонда.  "България е една от малкото държави в ЕС, която..

публикувано на 28.11.23 в 10:28

Софийската филхармония на стачка заради ниски възнаграждения

Музикантите от Софийската филхармония се готвят да стачкуват. Те се чувстват недооценени, а заплатите им - обидно ниски.  Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония , заяви пред БНР един от музикантите Милена Златарова.  "Проблемът със заплатите в Софийската филхармония винаги е бил актуален, но започна..

публикувано на 27.11.23 в 11:43

Красен Кралев - наследникът на Борислав Михайлов, посочен от самия него?

В 13 часа днес се очаква заседание на Изпълкома на БФС. Дневният ред обаче не е обявен. Не е ясно дали ще има оставка на Борислав Михайлов. Това, че ще има заседание, нищо не означава, подчерта в интервю за предаването "Преди всички" Владислав Стоянов от "Спортна редакция" на БНР.  Той не е оптимист, че днес Михайлов ще подаде оставка и че ще има..

публикувано на 27.11.23 в 10:32

В снежния капан - фоторазказ от страната

Първият сняг за тази година създаде проблеми на редица места в страната.  Обилният снеговалеж и силните ветрове доведоха до усложнена пътна обстановка, паднали дървета, населени места без ток.  Обстановката в страната представяме през обектива на репортерите и кореспондентите на БНР:..

публикувано на 26.11.23 в 14:40

Проф. Амелия Личева: Идва активно поколение, не трябва да ги разочароваме

Книгата "Университетът на бъдещето" събира отговорите на 58 възпитаници на СУ "Св. Климент Охридски" през годините, които отговарят на въпросите на проф. Амелия Личева. Сборникът е посветен на 135-ата годишнина на Алма Матер. Софийският университет отбелязва патронния си празник "Това е трети том, който правим по повод годишнините, от..

публикувано на 26.11.23 в 12:27