Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Христов: България трябва да се присъедини към еврозоната, когато е готова

Любомир Христов
Снимка: БГНЕС

"Контрапродуктивно и неудачно е да се определят произволни дати за влизане на България в еврозоната. България трябва да се присъедини тогава, когато икономиката й е готова да поеме конкурентния натиск и да функционира в еврозоната. Според анализа на БНБ България не е готова и няма да бъде готова и към 1 януари 2025 година. Анализът на БНБ показва, че нито една страна член на еврозоната не е била по-далече от равнището на еврозоната, колкото е България". 

Това каза пред БНР финансистът Любомир Христов, бивш главен икономист и член на УС на БНБ. 

И цитира студия на трима професори от университета в Пирея, които са оценили влизането на Гърция в еврозоната като катастрофа за страната

"В хода на подготовката на Гърция за влизане в еврозоната не се е провел дебат дали е полезно да се отложи влизането. Не се е провел професионален разговор за това какви политики трябва да се следват и има ли някакво изискване за промяна на поведението. В Гърция се е говорело много за номиналните критерии - инфлация, бюджетен дефицит, дълг, а са се пренебрегвали реалните критерии, реалната конвергенция. Преекспонирали са се очакваните ползи и са се неглижирали рисковете. Политическата система на Гърция се е характеризирала с клиентелизъм и корупция. Ако правим същото, което са правили гърците, можем ли да очакваме различни резултати?". 

В предаването "Хоризонт за вас" финансистът допълни, че разумна икономическа политика и финансово поведение са важни в период от време, и то дълъг, защото еврозоната има вход, но няма изход. 

"Трябва да се мисли какви биха били последиците за България не на следващия ден или на следващата година, а за предстоящите 5-10-15 години". 

По думите му въпросът за влизането в еврозоната не е геостратегически и посочи, че ако е вярно, че приемането на еврото е геополитическа клетва, то къде се намират Чехия, Дания и Швеция с техните крони или Полша с нейните злоти? 

"Полша путинистка страна ли е?! Да не говорим абсурди! По примера на тези страни виждаме, че геополитическите решения и паричният режим на една страна са два съвършено различни въпроса". 

Интервюто на Даниела Големинова с Любомир Христов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24