"Като част от усилията ни да работим заедно за по-чист и зелен град започваме нова инициатива за засаждане на малки квартални гори на територията на София. Първият пилотен проект по Програмата „Гора в квартала“ стартираме заедно с кмета на район „Подуяне“ през тази година на определени подходящи локации." Това каза кметът Йорданка Фандъкова в рамките на форум „Заедно за по-малко СО2 емисии“, организиран от Столична община и Германо-Българската индустриално-търговска камара, който се проведе в Тех парк София.
Това е програма за засаждане на малки квартални гори в различните квартали на града. Кметът Фандъкова покани представителите на бизнеса да се включат в инициативата за засаждане и залесяване. "Вярвам, че за успеха на екологичните проекти е изключително важна работата с научната общност и затова вече няколко години ние работим с Лесотехническия университет, който определя както локациите, които най-много се нуждаят от зеленина, така и видовете дървета, които са най-подходящи" – посочи също Фандъкова.
Всяка година Столична община засажда около 4000 нови дървета в града – покрай улици, в паркове и междублокови пространства. Преди няколко години започнахме специална програма за залесяване на дворовете на училища и детски градини и тя се превърна в една от успешните и любими кампании на много деца и ученици, които освен в засаждането участват и в грижата за дърветата след това.
"Друга инициатива на общината за залесяване е започналата през 2017 г. кампания за залесяване на зелен пояс от нова гора около София. Първите 120 000 фиданки край "Суходол", които засадихме заедно с хиляди доброволци, вече са млада гора на 225 дка. Миналата година започна и втората нова гора в землището на Негован. Там ще залесим 86 хил. фиданки дъб" – посочи също столичният кмет Фандъкова.
"За развитието на София като зелен град реализирахме мащабни проекти по обновяване на всички основни паркове в града, залесяване и обновяване на междублокови пространства" – каза също Йорданка Фандъкова. По думите ѝ "преди 15 години започнахме програмата за обновяване и възстановяване на големите паркове и градски градини, които бяха оставени занемарени. Днес парковете на София са любимо място на хиляди софиянци."
Повече чуйте в звуковия файл.
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...