Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Владимирова: Ако журналистът няма позиция, интервюто може да го дадем и на изкуствения интелект

"Ако днес свалят този, когото харесваш или не харесваш, утре ще бъде другият. Това е тенденция, която трябва да бъде възпирана по всякакъв начин"

София Владимирова
Снимка: Ани Петрова

"Допустимо ли е спортен журналист да бъде свален от ефир, защото е изразил политическа критика към правителството? Не е ли това право на свободно изразяване на всеки човек? Ние казваме ли, приемаме ли като общество, че журналистът няма право на собствено мнение, няма право на политическа критика? Аз такова нещо не приемам. Очевидно такова нещо не приема и английското общество."

Това мнение изрази пред БНР София Владимирова, бивш председател на СЕМ, сега автор на "Медиякаст". Тя коментира темата с отстраняването на британския спортен коментатор и футболна легенда Гари Линекер от ефир и скандала в BBC по този повод.

"BBC плати с най-скъпото си – доверието. Следва един много дълъг път, много дълго изчистване на това петно, което сама нанесе на имиджа си. Да докаже на зрителите, че не може да действа под политически натиск", коментира Владимирова. 

Според нея у нас няма солидарност вътре в гилдията, което е много голям проблем.

"Трябва да е ясно, че ако днес свалят този, когото ти харесваш или не харесваш, утре ще бъде другият. И това е тенденция, която трябва да бъде възпирана по всякакъв начин и тя не е свързана с харесване и нехаресване."

"Ако журналистът няма позиция, то тогава какъв е смисълът той да произвежда съдържание? Едно интервю може да го зададем и на изкуствения интелект", заяви София Владимирова и подчерта, че един журналист трябва да има позиция.

"По-честно е, ако аз като зрител, слушател, гражданин, избирател зная каква е тази позиция."

"Автоцензурата не е най-доброто, към което можем да насърчим журналистите и въобще хората", каза още тя.

Ако правилата са неадекватни, несъстоятелни, остарели, не пипаме човека, пипаме правилата, посочи Владимирова. По думите ѝ у нас това е голям проблем.

"Тук, като има едни правила, те сякаш са свещени, не се докосват. Махането на човека не решава проблема. Този принцип "няма човек, няма проблем" отдавна би следвало да е в миналото и да не се прилага. Ако има правила, които създават проблем, те би трябвало да бъдат променени."

Иван Радев  Снимка: Ани Лозева

Асоциацията на европейските журналисти в България обяви дарителска кампания в полза на "Медиапул" заради заведеното срещу медията дело от компанията "Лев инс". 

"Окачествяваме го като дело-шамар", посочи в предаването "Преди всички" Иван Радев от АЕЖ. По думите му "темата учудващо не присъства" в големите телевизии.

"Тези дела не целят да защитят легитимен интерес на някой, който е пострадал от медийна публикация. Целят да направят така, че всички да ги е страх изобщо да говорят за тази компания. Затова се претендират абсурдни щети. Едно такова дело ще съсипе малка медия или журналист, срещу когото се води."

Кампанията предизвиква голям интерес. За ден е била събрана близо ¼ от сумата, която на първо време е необходима за съдебни разноски. Над 100 души са дарили за каузата "Медиапул" повече от 10 000 лева за няколко часа.

ЕС подготвя директива, която да ограничи възможността за такива трансгранични дела-шамари, съобщи Радев.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05