Това обясни пред БНР Силвия Гаргова от Изследователския институт "Големи данни в полза на интелигентното общество" (GATE).
От такива модели може да има както ползи, така и негативни страни. Те могат да подпомагат образованието, но проблемът при тези модели е тяхната фактологическа неточност, уточни тя.
Подаваното съдържание трябва да се проверява. Може да има и проблем с плагиатство. Ако в обучаващите данни има научни изследвания, използването на цели изречения може да породи казус с плагиатството, изтъкна Гаргова.
Когато става дума за домашни работи и контролни, не може да се разчита на такива модели, все още, предупреждава тя. По думите ѝ тенденцията е ChatGPT да бъде подобрен.
"Учениците се предоверяват на този модел. Възниква проблемът дали ще развият умения за критично мислене, за креативност, или ще разчитат изцяло на модела да създава текст", коментира Силвия Гаргова.
Със сигурност ИИ и такъв тип модели ще стават все по-голяма част от нашето ежедневие. Въпросът е в етичните аспекти, заяви Силвия Гаргова. Според нея на учениците трябва да се обясняват етичните аспекти на използването на такъв модел в образованието и следва да се правят проучвания, ако се позволи употребата на подобни модели в образованието, дали това би довело до повече ползи или повече негативи.
"Използваме го за задачи по математика. Учудващо си реши задачата с една грешка в началото, но като му кажеш какво е сгрешил, си го поправя и си решава задачата. Когато се задава въпрос на български, малко греши. Бърка доста на български. Когато се задават на английски въпросите, доста по-вярно отговаря."
"Използвахме го по Информационни технологии. Измисля доста смислени въпроси по темата, която сме му задали. Доста бързо и адекватно ни подава насока."
"ИИ борави с определена база от данни, която не е никак малка. Говорим за чатботчето, което разполага с около 45 терабайта информация. Това е, представете си, цялото пространство интернет, плюс цялата световна литература, плюс абсолютно всички трудове на учени, които до момента по света са създавани. Липсва естественото мислене, липсва емоцията. Може да забележите, че липсва интуицията. Понякога, решавайки една задача по математика, е нужно да използвате интуиция, за да може да се сетите. Проблемът е, че не може да твори. Не може да създава, да измисли нещо ново, което досега не е казано, не е измислено или не е показано. Може да го накарате да рисува като Ван Гог и то ще ви направи страхотна картина по определени данни или тема, но не може да създаде нов художник Ван Гог. Ако се опитате да го накарате да мисли, все още трудно може да направи това", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Венцислав Георгиев, директор на Природо-математическата гимназия в Ловеч. По думите му "това е един хладен ум", който работи много бързо, "но само това".
"ChatGPT използва цялата база данни. Това е плагиатство. Това е един огромен плагиат. Не създава съдържание, събира от това, което предварително му е зададено", каза още Георгиев.
"Трябва да се обмисли докъде може да бъде въведен. Да не се използва за написването на домашни", посочи директорът, според когото трябва да има ограничения, "за да може да не се използват тези ресурси", които са "изключително мощни".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..