Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Изкуствен интелект в образованието?

Снимка: Pixabay

"В много случаи моделът може, когато няма данни за нещо, да си ги измисля. Това е един от проблемите на ChatGPT - не можем изцяло да разчитаме на текста, който генерира, че фактологически ще бъде правилен."

Това обясни пред БНР Силвия Гаргова от Изследователския институт "Големи данни в полза на интелигентното общество" (GATE).

От такива модели може да има както ползи, така и негативни страни. Те могат да подпомагат образованието, но проблемът при тези модели е тяхната фактологическа неточност, уточни тя.

Силвия Гаргова  Снимка: Добромир Видев

Подаваното съдържание трябва да се проверява. Може да има и проблем с плагиатство. Ако в обучаващите данни има научни изследвания, използването на цели изречения може да породи казус с плагиатството, изтъкна Гаргова.

Когато става дума за домашни работи и контролни, не може да се разчита на такива модели, все още, предупреждава тя. По думите ѝ тенденцията е ChatGPT да бъде подобрен.

"Учениците се предоверяват на този модел. Възниква проблемът дали ще развият умения за критично мислене, за креативност, или ще разчитат изцяло на модела да създава текст", коментира Силвия Гаргова.

Със сигурност ИИ и такъв тип модели ще стават все по-голяма част от нашето ежедневие. Въпросът е в етичните аспекти, заяви Силвия Гаргова. Според нея на учениците трябва да се обясняват етичните аспекти на използването на такъв модел в образованието и следва да се правят проучвания, ако се позволи употребата на подобни модели в образованието, дали това би довело до повече ползи или повече негативи.

Ивайло и Мирела са ученици в 12 клас в Природо-математическата гимназия в Ловеч. Вече са изпробвали уменията на ChatGPT.

"Използваме го за задачи по математика. Учудващо си реши задачата с една грешка в началото, но като му кажеш какво е сгрешил, си го поправя и си решава задачата. Когато се задава въпрос на български, малко греши. Бърка доста на български. Когато се задават на английски въпросите, доста по-вярно отговаря."

"Използвахме го по Информационни технологии. Измисля доста смислени въпроси по темата, която сме му задали. Доста бързо и адекватно ни подава насока."

Картина в стила на Модилиани, създадена с помощта на изкуствен интелект  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"ИИ борави с определена база от данни, която не е никак малка. Говорим за чатботчето, което разполага с около 45 терабайта информация. Това е, представете си, цялото пространство интернет, плюс цялата световна литература, плюс абсолютно всички трудове на учени, които до момента по света са създавани. Липсва естественото мислене, липсва емоцията. Може да забележите, че липсва интуицията. Понякога, решавайки една задача по математика, е нужно да използвате интуиция, за да може да се сетите. Проблемът е, че не може да твори. Не може да създава, да измисли нещо ново, което досега не е казано, не е измислено или не е показано. Може да го накарате да рисува като Ван Гог и то ще ви направи страхотна картина по определени данни или тема, но не може да създаде нов художник Ван Гог. Ако се опитате да го накарате да мисли, все още трудно може да направи това", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Венцислав Георгиев, директор на Природо-математическата гимназия в Ловеч. По думите му "това е един хладен ум", който работи много бързо, "но само това".

"ChatGPT използва цялата база данни. Това е плагиатство. Това е един огромен плагиат. Не създава съдържание, събира от това, което предварително му е зададено", каза още Георгиев.

"Трябва да се обмисли докъде може да бъде въведен. Да не се използва за написването на домашни", посочи директорът, според когото трябва да има ограничения, "за да може да не се използват тези ресурси", които са "изключително мощни".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Първанов

Георги Първанов: Да не си помислят да пращат жива сила в Украйна! Ще съм от първите, които ще излязат на площада

"Ако се стигне до изпращане жива сила в Украйна, аз ще съм един от първите първият, който ще излязат, както 1999-а година, на площада . Това е война между съседи, близки по кръв с нас. Ние нямаме място там!" Това заяви в интервю за БНР Георги Първанов, президент на Република България (2002-2012 г.)  Припомняйки траурното си слово и посрещането на..

публикувано на 03.06.23 в 13:13

Светла Стоянова, НАП: Абитуриентите да не забравят здравните си осигуровки

Абитуриентите трябва да плащат сами здравните си осигуровки до започване на работа или до началото на академичната учебна година, припомнят от НАП. Пред БНР експертът от агенцията Светла Стоянова обясни: "Хубаво е учениците, които са завършили тази година, да знаят и в еуфорията си да не забравят, че оттук нататък имат задължение за своето здравно..

публикувано на 02.06.23 в 11:29
Искрен Арабаджиев

Искрен Арабаджиев: Комбинация между политически лица и експерти е най-добрата формула за кабинет

" Комбинация между политически лица и експерти е най-добрата формула, за да може да има ясна отговорност и да се знае за важните за ясните решения, които трябва да се вземат, защото и решенията за еврозоната, и за Шенген ще нарушат определени интереси в държавата, трябва лицата, които вземат съответните позиции, да могат да отстоят тези решения"...

публикувано на 01.06.23 в 12:52
Васил Велев

Васил Велев: Ако половината парламент и целият народ са в опозиция, реформи са невъзможни

"ГЕРБ и ПП-ДБ заедно имат 19,6% от гласовете на всички българи, които имат право на глас. 81% близо са гласували не за тях, не ги харесват. Не може с 19-20% подкрепа да се правят непопулярни мерки . Имаме нужда от правителство с максимално широка парламентарна подкрепа." Това мнение изрази в интервю за БНР Васил Велев, председател на..

публикувано на 01.06.23 в 08:32
Д-р Мирослав Ненков

Д-р Мирослав Ненков напусна ВМА след забрана за медийни изяви от ген. Мутафчийски

" Моят случай е дребен и частен, но е знаков за това, че в тези години, в тази част от света някой може да бъде изнудван какво да казва, да не казва, или въобще да не говори . Но ето - случи се на мен ... Връщаме се към 70-те години на 20 век. Ужасно нещо е това". Това каза пред БНР д-р Мирослав Ненков, дългогодишен анестезиолог във..

публикувано на 31.05.23 в 17:37

Мария Матеева - Казакова: Ако дискредитираната кооперация между ГЕРБ и ПП не се случи, отново на избори

"Ако тази дискредитирана формула не за коалиция, а за кооперация между ГЕРБ и ПП не се случи, отново на ход са избори, на ход е гласът на народа. Дори нови избори няма революционно да променят нещата." Това каза пред БНР политологът д-р Мария Матеева - Казакова , консултант по стратегическо планиране на политиките на ЕС, дългогодишен..

публикувано на 31.05.23 в 10:42

Надежда Цекулова: Зад "майчината смъртност" стоят проблеми от десетилетия

Зад "майчината смъртност" стоят проблеми от десетилетия , заяви пред БНР журналистът Надежда Цекулова.  При всеки трагичен случай търсим персонална вина, но никога не стигаме отвъд този разговор, подчерта тя и добави:  " Трябва да търсим причините и решенията отвъд конкретния казус , за да не се мултиплицират и повтарят отново и отново..

публикувано на 30.05.23 в 10:43