Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Москва и Пекин ще направят всичко възможно да се възползват от дълбоката поляризация на американската политика"

Огнян Минчев: Затъването на САЩ в Ирак отвори стратегически вакуум, Русия и Китай се еманципираха от Запада

"Ако през 80-те години президент не бе Роналд Рейгън, а Доналд Тръмп, съветският комунизъм още щеше да властва над Русия и половин Европа"

Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

Интервенцията в Ирак има съдбовно значение за ролята на Америка в първите две десетилетия на 21. век. Тази кампания прекъсна успешното настъпление на САЩ в тяхната роля на водеща световна сила след края на Студената война.

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев

"До такава степен бяха мощни стратегическите позиции на САЩ и Западна  Европа, че Русия си даваше ясно сметка, че нейните шансове са в практично партньорство със Запада. Затъването на Америка в Ирак, в пясъците на иракската пустиня, на иракската гражданска война, даде възможност на Русия, Китай, Иран и на редица други фактори в международния живот да се еманципират контрола на хегемонния Запад и на практика да формират този хаотичен международен ред, на който "се наслаждаваме" днес."

статуи на бившия иракски президент Саддам Хюсеин  Снимка: ЕПА/БГНЕСМногополярността, която е толкова активно пропагандирана от Пекин, Москва и други столици, представлява липса на международни правила и възможност за конфликти, които не са регулирани от каквито и да е норми на международни отношения, допълни политологът.

Интервенция в Ирак осуети една друга стратегия, разработвана от Вашингтон в края на 20-и и началото на 21. век, която включва разпространението на атлантическата система за сигурност не само върху Източна Европа – бившите сателити на Съветския съюз, но и в самото постсъветско пространство, изтъкна Огнян Минчев в предаването "Събота 150".

Владимир Путин Снимка: ЕПА/БГНЕС

"В този контекст, самата Русия, заобиколена от тази атлантическа система за сигурност, нямаше да има друга разумна алтернатива, освен да бъде партньор и да се стреми да бъде съюзник на атлантическия свят, за да може да гарантира собствената си национална сигурност. Затъването на САЩ в Ирак отвори много сериозен стратегически вакуум в международната сигурност и глобалните отношения, в който хора като Владимир Путин, в Пекин, Техеран и на други места видяха своя прозорец от възможности да се еманципират от западния патронаж и да развият своя собствена стратегическа визия - вече за съперничество, а не за сътрудничество със Запада."

В продължение на две десетилетия руският президент получи от Запада всичко, което поиска, чрез разширяване на сферата от ултиматуми, смята Огнян Минчев.

Ако на Путин бъде даден картбланш в Украйна, следващата стъпка ще бъде Прибалтика, Молдова, България, Сърбия и т.н., допуска политологът.

Доналд Тръмп Снимка: БТА

"Москва и Пекин ще направят всичко възможно да се възползват от дълбоката поляризация на американската политика. Има силна мобилизация на двата крайни полюса на американското обществено мнение, което прогаря, не позволява концентрация в политическия център и създаването на разумна двупартийна позиция. Особено опасна и заради това много харесвана от Москва и Пекин е позицията на Доналд Тръмп. Със своя бизнес изолационизъм. Той тези възгледи ги споделя още от 80-те години – че Америка трябва да се грижи за себе си и нейните отношения с другите трябва да бъдат изградени на бизнес основа – плащаш си, пазим те. Ако през 80-те години президент не бе Роналд Рейгън, а Доналд Тръмп, съветският комунизъм още щеше да властва над Русия и половин Европа", коментира политологът.

Тръмп неслучайно днес атакува интервенцията на САЩ в Ирак – това е един от най-удобните за него примери за провал на американския интернационализъм, подчерта доц. Минчев.

"Тръмп не атакува Рейгън, атакува точно Буш и неговата атака към Ирак, която доведе до рухване на потенциала на САЩ да бъде водещата сила в един нов американски век. Това ще бъде битка, която ще се разгръща пред очите ни през следващата година."

Снимка: БТА

Тръмп е наистина изолационист, Де Сантис е близък до по-крайния консерватизъм на Тръмп, но е много по-гъвкав и е интернационалист. Движението MAGA (Да направим Америка отново велика) контролира около 40% от гласовете на активните републиканци и е много трудно да вземеш номинацията на Републиканската партия и да мобилизираш за победа, ако тези 40% не бъдат убедени, че ти си техният кандидат, поясни Минчев, който очаква интересна кампания за президентските избори в САЩ догодина. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16