Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разединени ли са политически българските изселници в Турция преди изборите в неделя?

4
Текирдаг преди изборите на 14 май.

Тази неделя в Турция предстоят президентски и парламентарни избори. Те са изключително важни за бъдещия път на развитие на страната и за сигнала, който тя ще изпрати към света.  Четирима са участниците в президентската надпревара в Турция. Това са сегашният президент Реджеп Ердоган, кандидатът на Националния алианс Кемал Кълъчдароглу, лидерът на Партията на родината Мухарем Индже и представителят на Алиансa АТА Синан Оган.

В този сблъсък на личности важна роля е отредена на българските изселници в Турция с право на глас.

Според неправителствени организации на българските изселници в Турция право на глас имат близо 400 хиляди души с двойно гражданство – българско и турско. Цифрата не изглежда внушителна на фона на 61 милиона турци с изборни права, но ще има влияние при сегашната политическа ситуация в югоизточната ни съседка.

Битката е между алианси, за които и един процент от гласовете е решаващ, казва политическият анализатор Мехмед Юмер.

"384 000 с право на глас са един потенциален контингент или електорат, който заслужава да бъде ухажван, така да се каже, защото като цяло поколението ЗЕТ ще има много решаващо значение в урните на 14 май."

Сред българските изселници в Турция няма социологически проучвания за политическите им нагласи. Липсват и проучвания за кого ще гласуват – за настоящия президент Реджеп Ердоган или за кандидата на опозиционния алианс Кемал Кълъчдароглу.

Рафет Улутюрк, председател на една от най-влиятелните изселнически организации "Бултюрк", прогнозира, че 80 процента от изселниците ще гласуват за Ердоган.

"При нас тези, които се занимават с дружества, те са пред медиите и говорят, че Калъчдароглу го подкрепят, но при хората не е така, защото нашите хора знаят много добре какво направи Ердоган не само за Турция, но и за българските турци, които живеят в България. И затова ние много добре знаем кой ни помага, кой е с нас и кой може да ни представлява в Турция. Ще дам един пример. В Байрампаша, в Джеват паша, там имаме една махала с 2400 наши изселници и на изборите винаги "Ак парти" е на първо място. Затова да не се гледат тези, които говорят по микрофоните, но хората по места знаят кой какво е."

На противното мнение е журналистът Мюмюн Топчу от Бурса. Той също е изселник от България. Според него голяма част от сънародниците му гласуват предимно за леви партии и тази тенденция ще се запази и сега.

"Изселниците за кого ще гласуват? Тук ги наричат "гьочмени". По една  стара традиция изселниците от България предимно гласуват за левите партии и главно за Народнорепубликанската партия, оглавявана сега от Кемал Калъчдароглу. Този факт се знае от всички тук. Разбира се, изселнически гласове отиват и за останалите партии, включително и за партията на Реджеп Ердоган. По моите прогнози множеството от изселниците, тоест "гьочмените" от България, главно ще гласуват за Кемал Калъчдароглу."

Знаят ли вече българските изселници в Турция за кого ще гласуват? За част от тях този въпрос е решен. Като Екрем Мустафа, който иска след 14 май в страната да има промяна.

"Мисля, че вече нещата трябва да се променят. Затова ще избирам за промяната, за г-н Калъчдарогру мисля да гласувам. Всички политици, всяка политическа формация има неща, които е успяла, които не е успяла, но 20 години са доста дълго време за една демокрация да се управлява само от една партия и един лидер. Аз искам промяна, това мога да ви кажа."

За нас и един глас е много важен, казва Есма Мехмед. Тя разделя годината на две – зимата е в Турция, а лятото в Родопите. Категорична е, че ще гласува на 14 май. Според нея тези избори са много важни и затова масово хората ще гласуват.

"Не ме интересува кой ще управлява. Мен ме интересува хубаво да живея в тази страна, защото Турция е много богата страна. Всичко може да има, но народът иска хубаво да живее и аз съм една от този народ."

Изводът от нашата проверка на мнения потвърждава, че българските изселници в Турция са разединени в подкрепата си за кандидатите за президент на Турция. Социологическите агенции в страната предвиждат различни резултати от вота. Едните прогнозират победа за опозиционния кандидат Кемал Кълъчдароглу на балотаж, а други дават преднина на сегашния президент Реджеп Ердоган още на първи тур. Всичко ще е ясно на 15 май.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58
Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата в Египет, и Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол (от ляво на дясно)

Националният отбор на България по информатика замина за международната олимпиадата

Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия  отбор и къде е мястото на България в света на информатиката...

публикувано на 05.09.24 в 09:53