Ръководство с практични съвети, издадено от "Зелени Балкани", налично и онлайн, съветва как да намалим този отпечатък.
Автор на ръководството е биологът Станимира Делева, а координатор на проекта – Анелия Павлова.
"Идеята е да намалим негативното влияние върху защитените територии и видове. Това е само един от начините, чрез който се опитваме да достигнем до спортуващи хора, ентусиасти, въобще хора, които се занимават на открито с различни спортове", пояснява в предаването "Изотопия" Анелия Павлова.
Според нея в 90 на сто от случаите хората нанасят вреда върху природата от незнание, защото не са достатъчно информирани.
Затова малкото ръководство цели не да назидава, а да поощри осъзнатото практикуване на определени дейности на открито.
За пещерните експедиции в Централен Балкан предварително се искат разрешителни от МОСВ, както и от дирекцията на парка, изпращат се списъци на участниците и на номерата на автомобилите, дава пример Павлова.
"Същото се отнася за други спортове – като планинското бягане, ако преминават покрай защитена територия."
Какви са често допусканите грешки, които могат да бъдат предотвратени?
Една от заблудите е тази за изхвърляне на органични отпадъци – например обелки от банани и ябълки.
"Боклукът – в раницата!", напомня Анелия. И още:
"Да вървим по маркираните пътеки. Където има ерозирала пътека, да не правим нови пътечки. Да се стремим да не безпокоим дивите животни. Всеки би бил любопитен за малки бебета сърнички или костенурки, но това би било доста опасно."
Домашният ни любимец пък, разхождайки се с нас в планината или край морето, може да подплаши дребни бозайници или да застраши гнезденето на птици.
"Нашите домашни любимци в тази среда не са естествени видове и биха могли да навредят. Дори не си даваме сметка. Поне на повод да бъде държано кучето. А котките са едни от най-големите хищници, техните инстинкти се обострят още повече."
Туристите, които използват лечебна кал от Поморийското езеро, достигат до малко островче, което остава незалято от вода. Там снася яйцата си една от най-редките птици – гривестата рибарка, срещана само там и на Атанасовското езеро, разказва още Анелия Павлова.
"Те мигрират. Ако бъдат подплашени, те изоставят яйцата си. В този момент идват гларусите, нападат ги и ги изяждат, даже още неизлюпени. Има случаи, в които просто отмъкват и малки пиленца. В последните години кайтсърфисти навлизат по-близо до острова, където гнездят рибарките, а се срещат и фламинги, които се застояват дълго време. Този период е много уязвим поради загнездването на птиците, топъл, с добър вятър, не такива високи вълни, както в морето. Много кайтсърфисти се изкушават – влизат в Поморийско езеро да карат. Повечето от тях, предполагам, не знаят, че това е защитена територия."
Каменните купчинки, които често подреждаме в планината като своеобразни фигури на равновесие и хармония, също вредят на безгръбначните обитатели на почвата под тях, предупреждава Анелия Павлова.
"Всичко е свързано. Съвсем малка дейност като подреждането на камъни може да повлияе върху хранителния режим на някои от птиците в района и те просто да се изместят."
Още съвети чуйте в интервюто в звуковия файл.
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..