Ръководство с практични съвети, издадено от "Зелени Балкани", налично и онлайн, съветва как да намалим този отпечатък.
Автор на ръководството е биологът Станимира Делева, а координатор на проекта – Анелия Павлова.
"Идеята е да намалим негативното влияние върху защитените територии и видове. Това е само един от начините, чрез който се опитваме да достигнем до спортуващи хора, ентусиасти, въобще хора, които се занимават на открито с различни спортове", пояснява в предаването "Изотопия" Анелия Павлова.
Според нея в 90 на сто от случаите хората нанасят вреда върху природата от незнание, защото не са достатъчно информирани.
Затова малкото ръководство цели не да назидава, а да поощри осъзнатото практикуване на определени дейности на открито.
За пещерните експедиции в Централен Балкан предварително се искат разрешителни от МОСВ, както и от дирекцията на парка, изпращат се списъци на участниците и на номерата на автомобилите, дава пример Павлова.
"Същото се отнася за други спортове – като планинското бягане, ако преминават покрай защитена територия."
Какви са често допусканите грешки, които могат да бъдат предотвратени?
Една от заблудите е тази за изхвърляне на органични отпадъци – например обелки от банани и ябълки.
"Боклукът – в раницата!", напомня Анелия. И още:
"Да вървим по маркираните пътеки. Където има ерозирала пътека, да не правим нови пътечки. Да се стремим да не безпокоим дивите животни. Всеки би бил любопитен за малки бебета сърнички или костенурки, но това би било доста опасно."
Домашният ни любимец пък, разхождайки се с нас в планината или край морето, може да подплаши дребни бозайници или да застраши гнезденето на птици.
"Нашите домашни любимци в тази среда не са естествени видове и биха могли да навредят. Дори не си даваме сметка. Поне на повод да бъде държано кучето. А котките са едни от най-големите хищници, техните инстинкти се обострят още повече."
Туристите, които използват лечебна кал от Поморийското езеро, достигат до малко островче, което остава незалято от вода. Там снася яйцата си една от най-редките птици – гривестата рибарка, срещана само там и на Атанасовското езеро, разказва още Анелия Павлова.
"Те мигрират. Ако бъдат подплашени, те изоставят яйцата си. В този момент идват гларусите, нападат ги и ги изяждат, даже още неизлюпени. Има случаи, в които просто отмъкват и малки пиленца. В последните години кайтсърфисти навлизат по-близо до острова, където гнездят рибарките, а се срещат и фламинги, които се застояват дълго време. Този период е много уязвим поради загнездването на птиците, топъл, с добър вятър, не такива високи вълни, както в морето. Много кайтсърфисти се изкушават – влизат в Поморийско езеро да карат. Повечето от тях, предполагам, не знаят, че това е защитена територия."
Каменните купчинки, които често подреждаме в планината като своеобразни фигури на равновесие и хармония, също вредят на безгръбначните обитатели на почвата под тях, предупреждава Анелия Павлова.
"Всичко е свързано. Съвсем малка дейност като подреждането на камъни може да повлияе върху хранителния режим на някои от птиците в района и те просто да се изместят."
Още съвети чуйте в интервюто в звуковия файл.
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..