Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Атанас Грозданов - В София разнообразието от диви животни и растения е доста голямо

| Интервю


Изложба със заглавие „ДИВАТА СОФИЯ - ПТИЦИ“ беше открита на 18 юли, вторник, и може да бъде разгледана до 15 август в парка около НДК. Колектив от фотографи и художници представя познати и обичани животни, които навярно всеки е срещал и по-рядко забелязвани, потайни, нощни обитатели на големия град. Акцентът са птиците - най-важните и красноречиви индикатори за качеството на живот в даден град. Всяко отсечено дърво, всеки премахнат храст, заменени от гладки тревни площи, означават по-малко укрития и храна за потайните обитатели на София. Един богато озеленен или дори понякога привидно занемарен двор всъщност е дом за много птици. Всяко дръвче в двора, всяка саксия с цъфтящи растения на балконa допринася за съхранението и обогатяването на дивата природа в нашия град, подчертават организаторите на изложбата. Представени са фотографии на доц. д-р Атанас Грозданов,  Диян Янкулов, Катерина Кавалджиева, авторски илюстрации на Анелия Пашова, Георги Пчеларов, Деница Пенева и други. Сред организаторите е Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори - ДАФНИ. Посланието на „Дивата София - птици“ е насочено към жителите на големия град.  Доц. д-р Атанас Грозданов, биолог, преподавател в Софийския университет, както вече споменах, представя свои фотографии в тази изложба. Нека чуем какво ни разказа за изложбата, която можем да кажем, че е част от едно ново определение - градска екология
"Предоставям свои снимки на птици от града, моите кадри представят кълвачи в градските паркове. Сред нашите участници са едни от най-опитните и добри автори на илюстрации, някои имат зад гърба си голям брой издания, научни и популярни книги и статии. Рисунките са много важна част от изложбата. В градската среда, в София разнообразието от видове диви животни и растения е доста голямо. Ако се научим да го наблюдаваме и да го виждаме, постепенно ще започем да го ценим и да се стремим да го опазваме. Например, можем да поддържаме и опазваме растителността около мястото, където живее; да е разнообразна, с повече видове дървета и храсти. Можем да учим хората около нас да обръщат вниманието на дивата природа около нас и да я опазват. Това е и целта на нашата изложба - да насочим вниманието на обществеността към тези важни проблеми."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Маргарита Дойчинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04