Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо МЗХ и МОСВ са дали отрицателни становища?

С предложенията за промени в Закона за водите се намалява сечта във вододайните зони

Инж. Димитър Куманов: Ще има повече вода, по-малко пластмасови бутилки и по-малко разходи за пречистване на водата

| Интервю
Димитър Куманов
Снимка: Здравко Петров

Вече два пъти законопроектът за промени в Закона за водите бива внасян и не се стига да разглеждането му, защото парламентът се разпуска. Сега отново се очаква неговото обсъждане. 

Според инж. Димитър Куманов, председател на сдружение "Балканка", по законопроекта има лавина от становища – едните в подкрепа, а другите в отрицание. Отрицателни становища са дали Министерството на земеделието и Министерството на околната среда и водите. Едно от министерствата, ангажирани с доставката на вода до населените места – МРРБ, въобще няма изразено становище.

В интервю за БНР Куманов призова за преразглеждането на някои от тях, за да може наесен промените да станат факт. Според него позицията на Министерството на земеделието е логична, но становището на МОСВ е "скандално, защото трябва да се борят за чистотата на водите, а правят точно обратното в това становище".

Със законопроекта се намалява добивът на дървесина във вододайните зони за питейните водоизточници, поясни Димитър Куманов в предаването "Преди всички".

"Забраняват се всички видове сечи – санитарни, принудителни, отгледни сечи се ограничават в пояс 2, до определени проценти, а в пояс 3 се допускат и възобновителни, но пак със сериозни ограничения."

Куманов е категоричен, че новите правила ще имат ефект – най-напред върху това да има вода в населените места, защото тези, в които няма, се обезлюдяват. На второ място, когато нямаш вода за пиене, започваш да купуваш бутилирана, отбеляза той.

"Заринахме се с шишета, реките ни се задръстиха тотално."

Ще се намалят и разходите за пречистване на водата, смята експертът. По думите му, при наводненията на много места хората са се оплаквали, че от чешмите им тече кал.

"Съпротивата на горските трябва да мине и през осъзнаването, че населението започва все повече да се ядосва и да се организира. С тези възражения, които са написали, поемат рискове за много сериозна репутационна щета", предупреди още инж. Димитър Куманов.

Куманов изрази обида от становището на МОСВ, в което било написано, че "Наредбата за санитарно-охранителните зони върши нещо" и оспори това – "нищо не върши, нула".

"Второто, което те твърдят, е че тези буферни зони, които са предложени за източниците без санитарно-охранителни зони, не вършело работа никаква. Те дори не са си чели националния каталог от мерки! Около тези източници, които нямат санитарно-охранителни зони, се определят граници точно каквито са на втори пояс на санитарно-охранителните зони, където ги има. Министерството има в националния си каталог от мерки 1:1 същите – те са преписани оттам тези буферни зони."

Инж. Куманов възрази и срещу мотива на екоминистерството, че нямало кой да осъществява контрол.

Димитър Куманов не открива противоречие между предложенията в Закона за водите, които ще намалят сечта и тези в Закона за горите, с които се увеличава разрешеното количество добивана дървесина за дърва за огрев.

Едното се отнася за източниците на питейно-битово водоснабдяване, а другото засяга сечите като цяло, свързани с доставката на дърва за населението, уточни той.

"Наистина много скандално, направено така, че кметовете да може да си ги изберем още сега. Само да напише ДПС имената им – кои да бъдат, и ГЕРБ вероятно. Защото всички знаят какъв феодализъм цари по малките населени места и точно раздаването на дървата е едно от нещата, с които се изнудва населението. Не го приеха."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55