Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неправителствените организации не са единодушни за промените в Семейния кодекс за осиновяванията

Снимка: nmd.bg

На 26-и юли мнозинството в Народното събрание прие на първо четене промени в Семейния кодекс, с които се улеснява процедурата в съда за отпадане на тайната на осиновяването. Депутатите подкрепиха и ограничаването на възможността за разсиновяване. До 4-и септември е срокът за внасяне на предложения за промени преди второто четене на проекта. 

Одобреният от депутатите на първо четене проект за промени в Семейния кодекс, внесени от депутати от ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната-Демократична България", предвижда навършилият 18 години осиновен да може да подава заявление за разкриване на биологичните родители, което да става с разрешение на съда. Предвижда се да отпадне изискването за „важни обстоятелства“ в процедурата при достъпа до данните за биологичните родители и се разширява кръгът на лицата, които имат право да поискат разкриване на тази информация. Освен осиновеният и осиновителите, към съда ще могат да се обърнат наследниците или съпруг на осиновения. Облекчава се и административната процедура по осиновяването. Предвижда се създаване на национална електронна информационна система, която да улесни процеса по кандидатстване на осиновителите и тяхното профилиране, както и да гарантира прозрачност. Вносителите посочват, че други промени, които имат за цел съобразяване с най-добрия интерес на детето, са свързани с условията за осиновяването на братя и сестри, въвеждането на максимална възрастова разлика от 50 години между осиновяван и осиновяващ и други. 

Председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, която е един от вносителите, обясни, че основният мотив за предлаганите промени в Семейния кодекс е да се подобри системата на осиновяване в България.

Законопроектът също така цели да се прецизира възможността за прекратяване на осиновяването на малолетни и непълнолетни осиновени в условията на т.нар. „други обстоятелства", които дават основание за разсиновяване, както и да се ограничи възможността за прекратяване на осиновяването въз основа на т.нар. взаимно съгласие" при дееспособни осиновен и осиновител. Разсиновяване ще може да се прави само след експертна оценка от социален работник и психолог за степента на разстройване на отношенията между двете страни. Самото разсиновяване ще може да се случи само след навършване на 25 години на осиновения.

Проектът за промени в Семейния кодекс среща одобрението на едни и критиките от други не само сред политиците, но и сред неправителствените организации. От движение „Българско семейство“ и други организации изразиха притесненията си за възможност за злоупотреба с власт заради това, че се предвижда осиновяване на дете без съгласие на неговия родител да става в случаите, когато то е настанено в социална услуга за резидентна грижа или приемно семейство, чиито родители в срок от шест месеца без основателна причина не са поискали прекратяване на настаняването и връщане на детето или промяна на мярката с настаняване на детето в семейство на близки и роднини. От движението смятат, че липсата на разяснение на термина „основателна причина“ предпоставя субективно тълкуване на закона от административния орган. Депутати от БСП и "Възраждане" също категорично се противопоставиха при обсъжданията на облекчаването на процедурата за осиновяването при живи биологични родители. Аргументът им е, че посоченият срок от 6 месеца е твърде кратък, особено в сегашните условия, когато е трудно за един родител, изпаднал в затруднено положение, само за 6 месеца да реши този свой проблем и да може да върне децата си при себе си и да се грижи наистина за тях.

Сред критичните гласове е и този на адвокат Владимир Шейтанов, председател на РОД Интернешънъл. Той смята, че някои от предлаганите промени са не само незаконосъобразни, но и нецелесъобразни, защото увреждат обществения интерес да се грижим за децата на България в България. Шейтанов каза, че вносителите извършват промяната в Семейния кодекс без обществени консултации, които са задължителни по Закона за нормативните актове.

Той припомни, че Конституцията задължава българската държава да полага специални грижи за деца без родители. Мнението му е, че осиновяването трябва да е крайна мярка.

Разгорещени дискусии в обществото предизвика проблематиката, свързана с тайната на осиновяването. Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа определи приетите законови изменения като добро начало за някои промени, свързани с процеса на осиновяване в България.

И няма какво да се лъжем – живеем в среда, в който тайната на осиновяването не може да бъде опазена много – или някоя съседка, или роднини рано или късно се разприказват, посочи Миланов.

Срокът за внасяне на предложенията от парламентарните групи за промени преди второто четене на измененията в Семейния кодекс е до 4-и септември

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Малинов, министър на енергетиката

Министърът на енергетиката ще даде утре брифинг по актуални енергийни теми

Министърът на енергетиката Владимир Малинов ще даде брифинг по актуални енергийни теми, съобщават от пресцентъра на неговото министерство. Срещата с медиите ще се състои утре, 14 август 2024 г., от 9.30 часа в сградата на Министерството на енергетиката. Новината за извънредния брифинг идва, след като днес стана ясно, че Европейската..

публикувано на 13.08.24 в 21:23
Антъни Блинкън

Блинкън отлага пътуването си до Близкия изток на фона на "несигурност" в региона

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън отложи пътуването си до Близкия изток, забавяйки планираното си за вторник заминаване, съобщи Axios преди планираните за тази седмица преговори за прекратяване на огъня в Газа, предаде Ройтерс. Пътуването на висшия американски дипломат беше отложено поради "несигурност относно ситуацията", посочиха..

публикувано на 13.08.24 в 20:58
Президентът Володимир Зеленски подписа указ

Зеленски: Украинската армия контролира повече от 70 селища югозападно от Курск

Украинската армия контролира повече от 70 селища югозападно от Курск и продължава да напредва дълбоко в територията на Русия, обяви президентът Владимир Зеленски. Изявлението е в контраст с твърденията от руска страна по-рано днес, че нахлуването, започнало точно преди седмица, вече е овладяно от пристигналите подкрепления. Зеленски помести..

публикувано на 13.08.24 в 20:20

Локализиран е пожарът в близост до плевенския парк “Кайлъка“

Локализиран е пожарът в близост до плевенския парк “Кайлъка“. Този следобед горяха сухи треви и храсти, на място остават четири противопожарни екипа. Гъсти облаци дим в посока от парк "Кайлъка"   предизвикаха притеснение у плевенчани. Пожарът е бил в местността Плочата над парк "Кайлъка" в района на крепостта "Сторгозия". Комисар..

публикувано на 13.08.24 в 19:55

40,3 градуса измериха днес в Монтана

40,3 градуса измериха днес в Монтана. Това е температурен рекорд за годината Температура от 40,3 градуса на сянка бе измерена днес в Хидро-метеорологичната станция в Монтана. "Това е най-високата максимална температура, измерена за Монтана, през настоящата 2024 г.", каза началникът на станцията в Монтана Леночка Ангелова...

публикувано на 13.08.24 в 19:47

Воден режим въвежда кюстендилското село Соволяно

Воден режим   въвеждат в близкото кюстендилско с.Соволяно с над 1 000 жители, обяви кметът Пламен Илиев. Селото ползва вода от два кладенеца на река Бистрица, чието ниво спада почти до нула, отбеляза кметът. Соволяно ще е на воден режим за девета поредна година лятото, коментира тежката ситуация кметът Пламен Илиев: "Реката приключи. От..

публикувано на 13.08.24 в 19:43
Кирил Петков.

К. Петков: Основен риск пред новото служебно правителство е Калин Стоянов да остане начело на МВР

Най-големият риск пред бъдещото служебно правителство е, ако Калин Стоянов остане начело на МВР . Това коментира съпредседателят на ПП ДБ Кирил Петков преди заседанието на парламентарната група: "Ами да не забравяме, че най-основната цел на един служебен кабинет е да има честни избори. От тази гледна точка, по-странното за мен не бяха..

публикувано на 13.08.24 в 19:32