Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неправителствените организации не са единодушни за промените в Семейния кодекс за осиновяванията

Снимка: nmd.bg

На 26-и юли мнозинството в Народното събрание прие на първо четене промени в Семейния кодекс, с които се улеснява процедурата в съда за отпадане на тайната на осиновяването. Депутатите подкрепиха и ограничаването на възможността за разсиновяване. До 4-и септември е срокът за внасяне на предложения за промени преди второто четене на проекта. 

Одобреният от депутатите на първо четене проект за промени в Семейния кодекс, внесени от депутати от ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната-Демократична България", предвижда навършилият 18 години осиновен да може да подава заявление за разкриване на биологичните родители, което да става с разрешение на съда. Предвижда се да отпадне изискването за „важни обстоятелства“ в процедурата при достъпа до данните за биологичните родители и се разширява кръгът на лицата, които имат право да поискат разкриване на тази информация. Освен осиновеният и осиновителите, към съда ще могат да се обърнат наследниците или съпруг на осиновения. Облекчава се и административната процедура по осиновяването. Предвижда се създаване на национална електронна информационна система, която да улесни процеса по кандидатстване на осиновителите и тяхното профилиране, както и да гарантира прозрачност. Вносителите посочват, че други промени, които имат за цел съобразяване с най-добрия интерес на детето, са свързани с условията за осиновяването на братя и сестри, въвеждането на максимална възрастова разлика от 50 години между осиновяван и осиновяващ и други. 

Председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, която е един от вносителите, обясни, че основният мотив за предлаганите промени в Семейния кодекс е да се подобри системата на осиновяване в България.

Законопроектът също така цели да се прецизира възможността за прекратяване на осиновяването на малолетни и непълнолетни осиновени в условията на т.нар. „други обстоятелства", които дават основание за разсиновяване, както и да се ограничи възможността за прекратяване на осиновяването въз основа на т.нар. взаимно съгласие" при дееспособни осиновен и осиновител. Разсиновяване ще може да се прави само след експертна оценка от социален работник и психолог за степента на разстройване на отношенията между двете страни. Самото разсиновяване ще може да се случи само след навършване на 25 години на осиновения.

Проектът за промени в Семейния кодекс среща одобрението на едни и критиките от други не само сред политиците, но и сред неправителствените организации. От движение „Българско семейство“ и други организации изразиха притесненията си за възможност за злоупотреба с власт заради това, че се предвижда осиновяване на дете без съгласие на неговия родител да става в случаите, когато то е настанено в социална услуга за резидентна грижа или приемно семейство, чиито родители в срок от шест месеца без основателна причина не са поискали прекратяване на настаняването и връщане на детето или промяна на мярката с настаняване на детето в семейство на близки и роднини. От движението смятат, че липсата на разяснение на термина „основателна причина“ предпоставя субективно тълкуване на закона от административния орган. Депутати от БСП и "Възраждане" също категорично се противопоставиха при обсъжданията на облекчаването на процедурата за осиновяването при живи биологични родители. Аргументът им е, че посоченият срок от 6 месеца е твърде кратък, особено в сегашните условия, когато е трудно за един родител, изпаднал в затруднено положение, само за 6 месеца да реши този свой проблем и да може да върне децата си при себе си и да се грижи наистина за тях.

Сред критичните гласове е и този на адвокат Владимир Шейтанов, председател на РОД Интернешънъл. Той смята, че някои от предлаганите промени са не само незаконосъобразни, но и нецелесъобразни, защото увреждат обществения интерес да се грижим за децата на България в България. Шейтанов каза, че вносителите извършват промяната в Семейния кодекс без обществени консултации, които са задължителни по Закона за нормативните актове.

Той припомни, че Конституцията задължава българската държава да полага специални грижи за деца без родители. Мнението му е, че осиновяването трябва да е крайна мярка.

Разгорещени дискусии в обществото предизвика проблематиката, свързана с тайната на осиновяването. Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа определи приетите законови изменения като добро начало за някои промени, свързани с процеса на осиновяване в България.

И няма какво да се лъжем – живеем в среда, в който тайната на осиновяването не може да бъде опазена много – или някоя съседка, или роднини рано или късно се разприказват, посочи Миланов.

Срокът за внасяне на предложенията от парламентарните групи за промени преди второто четене на измененията в Семейния кодекс е до 4-и септември

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доклад на ЕК очертава основните предизвикателства пред България

Дигиталното обучение на възрастни, слабият прием на деца в ясли под 3 години и високият процент на младежи, които нито учат, нито работят - това са основните предизвикателства пред България, посочени във втория пакет на Европейския есенен семестър. "България е изправена пред предизвикателства, свързани с обучението, които се отразяват на..

публикувано на 18.12.24 в 12:19
Румен Радев с Виктор Орбан в Будапеща.

Румен Радев и Виктор Орбан ще обсъдят двустранните отношения и регионалната сигурност

На 20 декември, петък, в 12.30 часа президентът Румен Радев ще се срещне на "Дондуков" 2 с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който ще бъде на посещение у нас по покана на българския президент, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Последващо задълбочаване на приятелските двустранни отношения между България и Унгария, теми..

публикувано на 18.12.24 в 12:06
Саломе Зурабишвили в Европейския парламент, 18 декември 2024 г.

Президентката на Грузия поиска в Европарламента подкрепа за европейското бъдеще на страната си

Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили настоя Европа да играе по-категорична роля срещу управляващите в страната, които спират проевропейското ѝ бъдеще. В реч пред Европейския парламент в Страсбург, тя определи решенията на министрите на външните работи от понеделник като първа, но недостатъчна стъпка. "Европа е предпочитана дестинация за..

публикувано на 18.12.24 в 11:33
Таблото с коригиран шрифт

Спор в НС за големината на цифрите и буквите в електронното табло

Спор за шрифта и големината на цифрите и буквите в електронното табло, на което се изписват резултатите от гласуванията, доведе до прекъсване на заседанието, обвинения в партийна пристрастност и промяна в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Повод стана изписването на пълното наименование на парламентарната група на..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Главчев увери: Средства за асистирана репродуктивност до края на годината има

Служебният премиер Димитър Главчев увери, че средства за асистирана репродуктивност до края на годината има. Той определи като спекулации  твърденията на кого са дадени и на кого не.  Главчев напомни, че разходната част на проекта за бюджет за следващата година е плод на решения, приети от предходните парламенти. След бурната политическа..

публикувано на 18.12.24 в 11:24

Да удължат ли учебната година?

Има ли вероятност и възможност учебната година да бъде удължена с около седмица? Темата попада за пореден път във фокуса на общественото внимание. Миналата седмица министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков коментира, че е изключително важно да има дебат по темата, в който да се включат учители, родители, ученици . До..

публикувано на 18.12.24 в 11:20

Съкращения в дърводобивните и дървопреработвателни фирми и предприятия в Кюстендилско

Започват масови съкращения в дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия  в Кюстендилско - така е заради продължаващата с месеци криза в сектора, коментираха за БНР от сдружението Форест БГ с над 30 членуващи фирми. Вече има освободени работници, отбеляза председателят на сдружението Георги Георгиев. Проблемът, който не се..

публикувано на 18.12.24 в 10:53