Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи

Снимка: .wikimedia.org
Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи. То е единственото, родено това лято в стадото, което живее в дивечовъдния участък „Студен кладенец“. Там преди 10 години бяха докарани зубри от Германия и това бе първата стъпка за възстановяване на този изчезващ вид в дивата природа. Проектът е инициатива на фондация „По-диви Родопи“ в партньорство с холандска организация и българския съюз на ловците и риболовците. Пъстротата на дивия свят се допълва и от лешоядите, които вече приемат Източните Родопи за свой дом.

Бебето зубърче е женско и все още няма име. Тъй като е единственото малко, за него се грижи цялото стадо. То расте добре и бързо се адаптира. Любопитното е, че майката е докарана в Родопите от зоопарк в Братислава, когато е била на 1 година, разказва Христо Христов, експерт по биоразнообразие във фондация „По-диви Родопи“.

Вероятно тази година бебето ще остане само в стадото без връстници, с които да играе. Това е така, защото не се очакват нови раждания. След като няма други бебета до средата на юли, ще ги очакваме догодина, казва Христо Христов.

Зубърът всъщност е европейският бизон. Той е най-голямото тревопасно животно в Европа. В древността е бил разпространен на Стария континент и на Балканите. С годините популацията намалява, а сред причините са развитието на цивилизацията и изсичането на горите. В България също е имало зубри, но те са изчезнали още през Средновековието, докато в другите региони това е станало в началото на ХХ век. За възстановяването на европейския бизон в природата започва мащабна програма за реинтродукция на отделни екземпляри, като първо това е станало в Централна и Източна Европа. Опити са направени и в България, в ловно стопанство, през 60-те години на миналия век. От първите докарани в Източните Родопи зубри сега стадото се е увеличило няколко пъти. Непрекъснато се внасят нови животни, раждат се малки и в момента в групата има над 15 екземпляра. В следващите месеци се планират и още попълнения, уточни експертът Христо Христов.

В дивата природа на Източните Родопи зубрите успешно съжителстват с елени лопатари, благородни елени, вълци и още много други защитени видове. Част от тях са лешоядите, също успешно адаптирали се към българските условия. И за тях се грижат от фондация „По-диви Родопи“. Наскоро популацията беше увеличена с нови 13 лешояда, докарани от Испания. В момента те са в специално заграждение, за да свикнат със средата.

И зубрите, и лешоядите в Източните Родопи са включени в списъка на застрашените от изчезване световни видове.

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22