Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи

Снимка: .wikimedia.org
Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи. То е единственото, родено това лято в стадото, което живее в дивечовъдния участък „Студен кладенец“. Там преди 10 години бяха докарани зубри от Германия и това бе първата стъпка за възстановяване на този изчезващ вид в дивата природа. Проектът е инициатива на фондация „По-диви Родопи“ в партньорство с холандска организация и българския съюз на ловците и риболовците. Пъстротата на дивия свят се допълва и от лешоядите, които вече приемат Източните Родопи за свой дом.

Бебето зубърче е женско и все още няма име. Тъй като е единственото малко, за него се грижи цялото стадо. То расте добре и бързо се адаптира. Любопитното е, че майката е докарана в Родопите от зоопарк в Братислава, когато е била на 1 година, разказва Христо Христов, експерт по биоразнообразие във фондация „По-диви Родопи“.

Вероятно тази година бебето ще остане само в стадото без връстници, с които да играе. Това е така, защото не се очакват нови раждания. След като няма други бебета до средата на юли, ще ги очакваме догодина, казва Христо Христов.

Зубърът всъщност е европейският бизон. Той е най-голямото тревопасно животно в Европа. В древността е бил разпространен на Стария континент и на Балканите. С годините популацията намалява, а сред причините са развитието на цивилизацията и изсичането на горите. В България също е имало зубри, но те са изчезнали още през Средновековието, докато в другите региони това е станало в началото на ХХ век. За възстановяването на европейския бизон в природата започва мащабна програма за реинтродукция на отделни екземпляри, като първо това е станало в Централна и Източна Европа. Опити са направени и в България, в ловно стопанство, през 60-те години на миналия век. От първите докарани в Източните Родопи зубри сега стадото се е увеличило няколко пъти. Непрекъснато се внасят нови животни, раждат се малки и в момента в групата има над 15 екземпляра. В следващите месеци се планират и още попълнения, уточни експертът Христо Христов.

В дивата природа на Източните Родопи зубрите успешно съжителстват с елени лопатари, благородни елени, вълци и още много други защитени видове. Част от тях са лешоядите, също успешно адаптирали се към българските условия. И за тях се грижат от фондация „По-диви Родопи“. Наскоро популацията беше увеличена с нови 13 лешояда, докарани от Испания. В момента те са в специално заграждение, за да свикнат със средата.

И зубрите, и лешоядите в Източните Родопи са включени в списъка на застрашените от изчезване световни видове.

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05