Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Мехрабиан: Очакваме скорошно одобрение на ново лекарство срещу Алцхаймер в Европа

Зорница Карагьозова: В България липсва информация накъде да поемат близките на хора с деменция

Доц. Шима Мехрабиан
Снимка: УМБАЛ "Александровска"

Около 100 хиляди българи имат деменция – данните са от проучване, направено преди 11 години, а най-много от тези хора страдат от болестта на Алцхаймер. Смята се, че още толкова са в най-ранната фаза на заболяването, при която няма симптоми. 

Основен рисков фактор е възрастта, затова се очаква увеличаване на броя на хората с деменция поради застаряването на населението у нас, разказват медицински специалисти. Добрата новина е, че има напредък в диагностиката при ранния стадий, както и разработено лекарство, което спира натрупването на лоши белтъци в човешкия мозък – ключови за развитието на болестта. 

Наричат Алцхаймер болестта на възрастните хора, тъй като възрастта е основен фактор за появата ѝ. Има и други рискови фактори - като съдовите проблеми. Затова в страните, в които има по-малко профилактика на високо кръвно, диабет, затлъстяване и тютюнопушене, се очаква да има и по-голям брой дементно болни, разказа доц. Д-р Шима Мехрабиан, специалист в Отделението по диагностика и лечение на дегенеративни и съдови деменции в университетската болница "Александровска". У нас невролозите и кардиолозите вече работят заедно за такава превенция

В Александровска болница е създаден първият център за диагностика и лечение на дементни заболявания. Според доц. Мехрабиан имаме една от силните невропсихологични школи, в която са адаптирани голям набор от тестовете за диагностика на Алцхаймер. 

Изследването се прави по европейски стандарт и изисква гръбначно-мозъчна пункция – процедура, болезнена за пациента. Следващата стъпка е да се правят биомаркери от кръвна проба, но това все още е в сферата на научните разработки. 

Първите признаци на болестта като забравяне, промени в емоциите, затруднения в ежедневните дейности обикновено се забелязват от близките на човек, разказа Зорница Карагьозова от гражданското сдружение "Алцхаймер". Тя е представител на България в новосъздадената група на непрофесионалните болногледачи на хора с деменция към "Алцхаймер" - Европа. От там започват трудности за цялото семейство. 

Според Карагьозова диагностиката на заболяването у нас е сравнително добра, но липсва достатъчно информация какъв е пътят на човек със съмнение за тази болест. След диагнозата се назначава терапия. Лекарствата са достъпни, като някои от тях се заплащат частично от Здравната каса. 

Има обаче разработки, които дават надежда – лекарство, което работи срещу натрупването на един от лошите белтъци - ключов за развитието на Алцхаймер. Първият такъв медикамент е бил одобрен миналата година от Американската агенция по храните и лекарствата, но не и от Европейската агенция по лекарствата. В началото на тази година е одобрен втори медикамент с подобно действие, отново в САЩ.  

Според доц. Мехрабиан, ако този нов медикамент бъде въведен, най-вероятно критериите за лечение ще бъдат насочени към най-ранните фази на заболяването

В ранна фаза на заболяването е един от родителите на Зорница Карагьозова. Тя разказва, че грижата за такъв човек зависи от етапа, в който е развитието на заболяването. 

В домовете за възрастни хора, според Карагьозова, няма обучени професионалисти, които да се грижат за пациенти с Алцхаймер. Няма и грижа за интелектуалното съхранение на болните. От сдружението организират група за взаимопомощ, която веднъж месечно събира на едно място близки на такива хора и психолози.  

Като превенция срещу болестта лекарите препоръчват активно използване на мозъка, след като човек навърши 40-50 години. 

21 септември се отбелязва като Световен ден на болните от Алцхаймер

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18