Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МРРБ: Кметовете да побързат с европроектите за стария програмен период!

Резултати по програмата за обновяването на многофамилните сгради по ПВУ - декември

| Интервю
Ангелина Бонева
Снимка: БГНЕС

Новоизбраните кметове да приоритизират работата си по проектите с европейско финансиране заради изтичащ в края на годината срок за договаряне по програмния период 2014-2020 г. - това призова в интервю за БНР заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.

Част от кметовете имат възможност да продължат текущата си работа. Тези, които сега ще встъпят в длъжност, следва да се запознаят с всички текущи проекти, изпълнявани от общините и финансирани с европейски средства, особено засягащите инфраструктурни обекти, посочи тя.

На 31 декември тази година изтича срокът за договаряне на проектите по програмния период 2014 – 2020 г.  

"Буквално кметовете ще имат 8-9 седмици да анализират статуса на всеки проект и ако могат, да оптимизират сроковете."

Има рискове заради сложността на проектите, каза Ангелина Бонева, визирайки дейности в социалната, здравната и образователната сфера.

Получава се застъпване на края на единия програмен период с началото на новия програмен период и със срокове по ПВУ, отбеляза заместник-министърът. Затова според нея ще е трудно до края на годината да има готови договори и одобрени проекти от новия период – "тук може би ще имат глътка въздух кметовете".

Регионалните съвети за развитие в новия им състав ще направят приоритизация на проектите, съобщи Бонева в предаването "Хоризонт до обед" и прогнозира:

"Ще вървим към одобрени проекти в началото на 2024 г. До края на тази година не е реалистично. Но е важно да спасим парите и да действаме по Плана за възстановяване, където срокът за усвояване е доста по-кратък."

Интересът е надвишил четири пъти наличния ресурс на програмата за обновяването на многофамилните жилищни сгради по ПВУ, уточни още Ангелина Бонева.

"Там са три нива на работа – етажните собствености, в общинските организации и при нас. Тези три нива имат сложност и заради многото проекти, наличие на неточности, непълноти. За да не отхвърляме на формален принцип проекти, върнахме обратна връзка на кандидатите и очакваме от тях те да върнат съответно разяснения, така че може би в началото на декември да можем да съобщим резултатите от класирането. И да оставим време тези, които не са класирани, да подадат в рамките на етап 2 на процедурата проектите."

Бонева анонсира удължаване на срока за документацията по етап 2:

"Поне до края на януари смятам, че е целесъобразно."

Запитана ще имат ли предимство участниците в първия етап тя коментира, че формално няма такова изискване, но тъй като те имат готови технически паспорти и енергийни обследвания на сградите и документацията на голяма част от кандидатите вече е в изряден вид, това ще им даде предимство.

Първата процедура – за енергийна ефективност на административните сгради, е била придвижена по-бързо. По този механизъм много общини ще могат да се възползват от обновяване на техните сгради, обясни заместник-министърът на регионалното развитие.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31

Вотът на младите в Европа - посоки за размисъл

Европейските избори отминаха, резултатите са ясни и многократно анализирани, но има една група избиратели, която предизвиква особен интерес - младите хора в Европа. В някои държави членки на ЕС като Австрия, Белгия и Малта право на глас имат младежи под 18 години. А тази година в Германия за първи път можеха да гласуват и 16 и 17-годишните. Или..

публикувано на 22.06.24 в 10:15

Министър Гвоздейков ще представи новозакупените вагони за БДЖ

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще присъства преди обед на представянето на новозакупените от Германия вагони за БДЖ, които вече са с напълно обновена визия. Първата композиция от 5 вагона тръгва по линията от София до Бургас в събота, 22-ри юни.  Предвидено е министър Георги Гвоздейков да пътува с влака, който заминава..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Владимир Илиев: Има дискусия доколко архаизмите в литературата ни са достъпни за учениците

Има дискусия доколко архаизмите в българската литература са достъпни за учениците .  Това каза пред БНР Владимир Илиев, учител по Български език и литература в 131 СУ "К. А. Тимирязев", и коментира: "С всяка година този език става все по-труден за обясняване и за разбиране. Но той е важен. Езикът на "Една българка", на "До Чикаго и назад", на "Бай..

публикувано на 20.06.24 в 18:35

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28