До Коледа остават два дни, а времето дотогава е период на трескава подготовка за предстоящия празник. Улисани в организацията му, нека не забравяме, че сърцевината му е отвъд трапезите, подаръците, украсата и суматохата.
Дните на Рождество Христово са време на радост и надежда, време за семейството и близките ни. По Коледа най-специални са децата. За тях е по-важно да прекарат пълноценно с родителите си тези дни, отколкото материалните подаръци, които ще получат. Това твърди детската психоложка Надежда Евгениева от Враца.
В суматохата около подготовката не бива да забравяме същността и ценността на празника, съветва тя.
"Децата много се вълнуват какви подаръци ще получат под елхата, какво ще правят през ваканцията. Тук ми се струва много важно да напомним на родителите, че въпреки че материалните подаръци се очакват, желани са от децата, но пълноценното време, прекарано заедно, е най-ценният подарък, който децата могат да получат по празниците, а и не само. В суматохата често се случва родителите да поставят фокуса именно върху купуването на подаръка, а така се измества най-важното - че детето ще има възможност да играе с вас, да имате време да приготвите нещо специално или да го включите в семейна традиция, която си имате изградена. Така ще се запази най-ценното в детето - а то не е точно какъв подарък е получило по Коледа, а какво е било настроението вкъщи. Това е което се запечатва и то е много важно и ценно за всяко дете".
Все пак Коледа е време за подаръци и посланията, кодирани в тях и в избора им, са също съществени. Според психолога претрупването на децата с прекалено много подаръци не е препоръчително, защото детето се разсейва и няма време да се концентрира върху всеки подарък. На каквато и цена да е подаръкът, най-важното е той да е съобразен с личностните интереси на детето, подчерта Евгениева.
Безценен коледен дар за децата са и уроците на празника, твърди още детският психолог.
Какво още препоръча тя, чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ива Антонова
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...