Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва надпреварата за "Дума на годината"

Сглобка, ротация, дерогация, демонтаж и ... времеубежище засега са най-често предлаганите към платформата "Как се пише"

| Интервю
Д-р Павлина Върбанова и Доротея Николова
Снимка: Ирина Недева

Започва надпреварата за "Дума на годината". До 12 януари се събират предложения във Фейсбук страницата на платформата "Как се пише". След това жури ще определи първите 10 думи и изрази. От 15 до 20 януари на сайта на кампанията хората ще имат възможност да гласуват в анкета за 3-те думи/изрази на годината.

"Хората започнаха да очакват тази кампания. За да бъде тя обективна, е добре да се включат и максимален брой хора", каза пред БНР Доротея Николова, която е част от платформата, а освен това има опит като учител по български език и литература.

За едно общество е важно да има подобно огледало, смята д-р Павлина Върбанова, основател на платформата "Как се пише". По думите й трябва да се вгледаме в думите на годината и да се опитаме да ги анализираме. Тя добави обаче, че трябва да помислим и какво казват отсъстващите думи, като например "домашно насилие" и "Ивицата Газа"

Засега най-често предлаганите думи към платформата "Как се пише" са сглобка, ротация, дерогация, демонтаж, времеубежище, изкуствен интелект.
Първата предложена дума беше "флекс" и тя отново е свързана с демонтажа на Паметника на Съветската армия, посочи Николова в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

Думи, които са по-странни, по-особени и впечатляващи, имат по-големи шансове да станат думи на годината, отбеляза д-р Върбанова. По думите й в думите "домашно насилие" няма нещо интересно и запомнящо се, така че да впечатлят хората. 

"Хубаво е да направим опит и да си помислим добре кои са важните неща, преминали през нас, не само тези, които са много ярки или са някакъв каламбур или засягат обществения и политически живот. Наблюдението потвърждава и тази година, че хората предимно номинират неща, свързани с политиката и обществените ни взаимоотношения", добави Доротея Николова. 

Свикваме с новините за войната, те стават част от нашето ежедневие, колкото и да са ужасни, коментира тя и отбеляза, че част от предложенията са с думите "война" и "Украйна". 

А присъствието на "Времеубежище" в предложенията показва, че българите сме способни да се зарадваме на успеха на наш сънародник. Не съм подозирала, че думата ще се появи сред предложенията, изтъкна д-р Върбанова. 

"Тази година ще се опитаме да стигнем до повече млади хора чрез влиятелни личности в социалните мрежи. Това е една от новостите на тазгодишната кампания", коментира още тя. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христиан Даскалов: 50% от българските компании смятат, че темата "Киберсигурност" е нерелевантна за тях

Около 50% от българските компании смятат, че темата "Киберсигурност" е нерелевантна за тях . Тази статистика на "Евростат" цитира пред БНР Христиан Даскалов - председател на борда на Цифров иновационен хъб "Тракия".  "Най-вероятно това са компании, които не са толкова високо цифровизирани, нямат някакъв вид онлайн търговия и смятат, че това не ги..

публикувано на 05.06.24 в 09:42
Симеон Матев

Симеон Матев: Лятото ще е с валежи под нормата и температури над нея

Лятото ще бъде с валежи под нормата и температури, които ще са с около 1,5 - 2 градуса над нея . Това прогнозира пред БНР климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".  По думите му дългосрочна прогноза се прави трудно и не винаги това е успешен процес : "Зад изготвянето..

публикувано на 03.06.24 в 17:16

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

" Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания..

публикувано на 03.06.24 в 10:56
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: Негласуващите отказват да легитимират елит, който не защитава интереса им

" Голяма част от българските граждани казват - този политически елит не защитава нашият интерес, поради което отказваме да го легитимираме . Не е просто – отегчих се или понеже са шести поредни избори, няма да гласувам. "Всички са маскари" е клише. Зад "Всички са маскари" се крият множество фактори – това, че не живея по-добре, въпреки..

публикувано на 02.06.24 в 10:07
Служебният министър председател Димитър Главчев (вдясно) се срещна в МС с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Форум на НАТО в София, жп инцидент и други теми от отминаващата седмица

Седмицата започна с кулминационната част от заседанието на парламентарната асамблея на НАТО и участието на генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг. Още преди обичайните финални снимки на участниците, се разпалиха и политическите страсти у нас. Парламентарната асамблея прие декларация за подкрепа на Киев и призова страните,..

публикувано на 02.06.24 в 10:04
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55