Последните години със сигурност има засилен интерес на испански туристи към България като дестинация. Ръстът им се е увеличил с над 10%.
Това каза в интервю пред БНР Йонка Бакърджиева, член на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.
Последните 2 години има засилване на испанските туристи – над 10%. Търсят нови места за преживяване и за тях Балканите са екзотика, както за нас палмите, за тях това са хората, където пият айрян, ядат баница и отговарят наобратно с главата - изключително екзотично, коментира Бакърджиева.
Според нея друг фактор е важен за избора на испанските туристи са директните полети.
"Такива има от Барселона, Мадрид, Малага, Аликанте, Валенсия от Майорка дори. Това със сигурност е много важен знак", допълни тя.
И обясни:
"Има различни профили, но първите испанци, които тръгнаха преди години към България, това са планинарите – планини, хижи, къщи за гости. Знаят много за българските планини, но много силен интерес има към културния туризъм, като едно пътешествие, един продукт, съчетава много неща – не е само музеи, включва природа, дегустация, интересни личности".
Бакърджиева обясни, че младите хора и семейства с деца идват повече за своя сметка, правят си пътешествия.
"Профилът на испанските туристите у нас през агенции са между 45- и 75-годишни, пенсионерите пътуват много и са ориентирани към културен туризъм. Предлагат се по тематични турове, пътешествие за жени – занаяти, музикални формати, археологически обекти. Разработихме и пътувания свързани с емоционалното и физическото състояние на човек. Всъщност България има невероятен ресурс за такъв тип туризъм. Възприемат ни като еквивалент, така да се каже, Индия и Непал, само че за Европа и с енергийните места като Рила, невероятната природа с много балнео и СПА комплекси, сме идеалната дестинация", коментира Йонка Бакърджиева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..