Би било изненадващо, ако има изненадани от резултатите от изборите в Русия. Те бяха с предизвестен край. Това коментира Любомир Кючуков, дипломат и международен анализатор, в интервю пред БНР.
"Има два елемента, които предопределиха резултатите. Първо, това е системата, която облагодетелства сегашния президент и ще е елементарно, ако анализът е само това. Вторият елемент са нагласите в руското общество. Докато има опасност за държавата, обществото ще е консолидирано и няма да дестабилизира държавата", анализира изборите в Русия той.
Кючуков обясни, че моделът на тридневно гласуване е изпробван при референдума в Русия за промяна на конституцията.
"Търсеният ефект беше мобилизацията и резултатите го показаха - осигуряването на висок процент участие и търсенето на по-значим резултат за президента Путин", коментира дипломатът. И посочи, че "ефектът от дистанционно гласуване трудно може да се прецени, но дори и да имат такъв, не е определящ".
"Има няколко фактора – алтернатива и отсъствието на такива. Реално Навални не беше алтернатива, защото политически беше неутрализиран преди 5 години, когато влезе в затвора. Той беше превърнат в символ на противопоставянето на управлението", коментира Любомир Кючуков.
Високият процент на избора на Путин той коментира:
"Наблюдаваме това като тенденция от доста години – силна концентрация на властта в Русия. Това е достатъчно традиционно за държавата, независимо дали начело е вожд, държавен секретар или президент. За съжаление тенденцията, като че ли касае не само Русия, а доста държави в света - търсене на силната ръка, която да се справи с натрупаните кризи".
Кючуков коментира, че няма индикации за непризнаване на изборите в Русия:
"Защото и в тези условия на война руското общество дава своята подкрепа и се консолидира около управляващите. Второ, означава затваряне на вратите за политически диалог със страните от НАТО и ЕС. А през следващите години ще има развитие с участието на Русия и с Путин. Когато се стигне до преговори с Русия, ще бъдат водени отново от Путин".
Дипломатът определи като рисково предложението на френския президент Еманюел Макрон за изпращане на чужди войски в Украйна.
Любомир Кючуков предупреди, че докато има военни действия, винаги има опасност от ескалация на конфликта и разширяването му и "рискът е много висок за Молдова и Приднестровието".
"Това, което е видно и подпомага да се избегне е, че НАТО и Русия се опитват в максимална степен да спазват негласната "червена линия" да не влизат в директен конфликт помежду си", обясни ситуацията Кючуков.
За вътрешнополитическата ситуация у нас той коментира:
"Целият дебат у нас беше съсредоточен върху персони, а не върху политика. Имахме опит преди 12 години с министър по европейските въпроси. За мен е изкуствено създадена позиция, за да се удовлетворят амбициите на човек".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..