Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли животът на кабинета "Главчев" да е по-дълъг от очакваното?

Политическите ПР-и Цветелина Узунова и Пепи Димитрова пред БНР

| Интервю
Димитър Главчев
Снимка: БГНЕС

Служебното правителство на Димитър Главчев може да се окаже с по-дълъг живот от очакваното.

Тази прогноза направи пред БНР политическият ПР и журналист Цветелина Узунова, ръководител на Пресцентъра на Министерски съвет при премиера Симеон Сакскобургготски.

"Той даде заявка да покани експерти в него, фразата му беше, че в министерствата има достатъчно подготвени хора за министри. С интерес очакваме да видим неговия избор".

По думите ѝ партиите от настоящия парламент са в процес на "словесно надцакване", а това поведение минира пътя за коалиционни разговори след предсрочните избори.

Цветелина Узунова

Узунова изказа мнение, че на фона на изборите за Европейски парламент и големите промени, които биха могли да последват, никак не е маловажно кой и как ще управлява България и каква позиция ще ѝ отреди за напред - дали на послушните, или на отстояващи позицията си.

Според нея "Брюксел води страните от ЕС към погрешна неолиберална политика със спорни приоритети, които не само не са в дневния ред на хората, но вече нанасят и вреди".

Пепи Димитрова, политически ПР, работила в правителствения пресцентър на три от служебните кабинети, назначавани от президента Румен Радев, коментира, че поведението на Димитър Главчев е по-позитивно от "онзи панаир, който беше разиграван през последните месеци от водещите партии":

"Главчев дава сигнал, че ще подходи отговорно. Очаквам да потърси ключови експертни фигури от капацитета на самите ведомства, които ще са под негово управление".

Димитрова не пожела да даде прогноза каква ще бъде продължителността на кабинета "Главчев", защото в последните месец и половина всички прогнози са станали на "пух и прах от това, което правят политиците, те многократно ни излъгаха".

Пепи Димитрова

Говореното на партиите е към твърдите им ядра, смята Пепи Димитрова и изказа мнение, че лидерите и пиарите им "не се интересуват от периферията и разчитат на това, че тя е уморена и няма да отиде да гласува".

Цветелина Узунова посочи, че хората се събуждат и вече осъзнават, че не е все едно кой ще стои начело на държавата:

"Очаквам да има по-висока избирателна активност. ... Смятам, че ще има изненада в тази посока - повече хора да отидат да гласуват". 

Според нея идеологиите на партиите са с размити граници през последните години, а акцент се поставя на това кой какъв пост ще заеме.

"В кампанията ще е много важно партиите да се заявят къде са в политическия спектър и да отстояват това, което говорят. Хората трябва по-скоро да избират на базата на това, което видяха досега като действия от политиците, а не на базата на това какво ще им говорят в кампанията".

Компроматна и с посочване на вина у другия - такава предизборна кампания очаква Узунова. 

Пепи Димитрова коментира, че реалността показва, че изборите повече са математика, добра и структурирана организация, и по-малко послания и идеология:

"Очаквам до урните на вота да отидат твърдите ядра на партиите и то на тези партии, които имат добри структури по места. Това са ГЕРБ, ДПС, БСП, ПП затова имат нужда от ДБ, защото те имат структури по места. ... Очаквам изборите да са 2 в 1 със стройни редици на старите и добре организирани партии. По-малко вярвам, че любовта на хората ще бъде спечелена".

Балансът на силите в следващия парламент ще остане същият, прогнозира тя и добави:

"Това ще направи изборите самоцелно и скъпо упражнение, което е отнело много обществена енергия, без да промени нещо".

Двете политически ПР-и изказахе мнение, че няма време за нов политически проект, който да се яви на предстоящите предсрочни избори.

Снимка: БТА

Интервюто на Даниела Големинова с Цветелина Узунова и Пепи Димитрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Личен архив, Мирослава Дерменджиева и БТА

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00