Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За Земята": Агенцията по околна среда крие доклад за системата за мониторинг на въздуха

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Изпълнителната агенция по околна среда отказва да предостави доклад за състоянието на системата за мониторинг на качеството на въздуха, поискан по реда на Закона за достъп до информация, алармират от екологичното сдружение "За Земята".

Агенцията, заедно с МОСВ, не могат да финализират повече от година и половина въпросния анализ.

От организацията обжалват решението за отказ пред съда и смятат, че докладът се бави, защото са налице сериозни проблеми с официалните измервания на въздуха в София, а вероятно и на други места в страната.

"Това, че крият доклада и толкова време се бави, не е публичен, е една лампа, която светва веднага", посочи пред БНР Ивайло Попов от екологичното сдружение "За Земята".

В интервю за предаването "Преди всички" той напомни, че от години правят собствени измервания на въздуха в София, резултатите от които показват голямо разминаване в данните за замърсяването.

"Тези данни бяха и повод да потърсим причината за това разминаване. Методът, който ние използваме, е изключително точен. Мерим и на местата, на които и Изпълнителната агенция мери и виждаме, че има разминаване".

По думите му двете транспортно ориентирани станции на Агенцията в София не отговарят на законовите изисквания:

"Законът и директивата казват, че те трябва да са на най-замърсените места и до 10 метра от бордюра на тротоара. А те не са на най-замърсените места и са на повече от 10 метра от бордюра. Има станция и на 80 метра от улицата. Това е и причината те да не откриват замърсяването с азотен диоксид, което се дължи основно на автомобилния трафик".

Цялото интервю на Веселина Миланова с Ивайло Попов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

13-годишният Николай от гурковското село Конаре все още е в неизвестност. Момчето, което е със синдром на Даун, изчезна вчера и се издирва. Доброволци са продължили да го търсят през нощта. Използвани са и два дрона с термокамери . Тази сутрин кризисният щаб ще направи ново разпределение за издирването на момчето. "Получих..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47