Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

| Репортаж
Снимка: Община Гулянци

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита?

Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава", дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона.

Тазгодишното, 18-о поредно издание започва на 14 юни. То е тридневно и ще се проведе в колония "Улпия Ескус" край село Гиген и в римския кастел "Ад Путеа" при село Рибен.

Римската цивилизация е и ще бъде интересна на туристи от целия свят, подчертава Петър Петров, председател на Общинския съвет в Долна Митрополия.

"Улпия Ескус е най-важният град в Римската империя в региона. Той не е добре популяризиран", отчита той.

Стоян Проданов/Личен архив

И двете общини възнамеряват чрез подобни възстановки да насърчат туризма и се надяват ЮНЕСКО да даде шанс на Долния Дунав.

Има много смисъл в това да се говори за дунавската цивилизация. Първата писменост е възникнала по поречието на Дунав. Това се дискутира много широко и вероятно ще бъде хитът в научната мисъл през следващите години, коментира проф. Стоян Проданов, организатор на фестивала.

Според него колония "Улпия Ескус" е скрита перла. По думите му всеки посетител ще може да се разходи по тази линия на времето.

С подобни фестивали и възстановки децата по-лесно учат история и възприемат информацията, отбелязва д-р Стефан Проданов, който влиза в ролята на римски военачалник. Той обръща внимание върху репликите на антично облекло отпреди 2000 години.

"Туники, които са от естествени материали за периода – вълна, лен, памук. Нашите занаятчии, нашите майстори, правим всичко да бъде сравнително достоверно от епохата."

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27