Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културологът Харалд Харман и загадката на Дунавската цивилизация

Харалд Харман
Снимка: Добромир Видев
Загадка или тайна, която тепърва ще се разкрива. За това разказва книгата “Загадката на Дунавската цивилизация”, която в последните години претърпява поредно издание. Неин автор е германският езиковед и културолог Харалд Харман, който открива връзки в много култури на Балканите, Украйна и Унгария. Той обича да се позовава на твърдението, че най-старото злато в света е именно откритото на територията на днешна Варна. Не пропуска и въпросите около глинената плочка със стегнати редици от знаци, открита в района на северозападното село Градешница, както и хипотезите, че това може да се окаже най-древното писмо.

Река Дунав е била също толкова важна, колкото и Тигър и Ефрат са били за зараждането на древната цивилизация в Месопотамия. Покрай Дунав също възниква древна цивилизация, разказва Харалд Харман в книгата си “Загадката на Дунавската цивилизация”. 
Всичко започнало през 80-те години на миналия век. След срещи с негови колеги, Харман свързва точки между местата Караново (България), Винча (Сърбия) и райони в  Южна Украйна, Западна Унгария и долината на река Тиса. Открива много лингвистични, религиозни и културни знаци на цивилизация, която е на близо 7000 години.

"Преди сто години никой нищо не е знаел за истинската възраст на тази култура. Има други изследователи - в Сърбия и Румъния например, когато откриват ритуалните съдове със знаците и символите, те смятат, че това са някакви ритуални знаци и символи. Но така и никой не може да каже за възрастта на тази цивилизация. Възрастта на общностите от Дунавската цивилизация е установена едва през 90-те години на XX век", каза Харман при посещението си в София за представянето на поредното издание на книгата. 

"Базата на икономиката за тази общност е била река Дунав, различните притоци като основни водни пътища. След като се запознах с търговията,се разгъна карта, която е и карта, ако мога да го кажа, на европейската общност от онова време. От Югоизточна Европа, центърът на антична или стара Европа, към Централна Европа – балтийските републики, Франция, Англия, западното Средиземноморие. Това не означава, че един древнодунавски търговец от българския град Караново или румънския Винча е търгувал със западната част. Имали са посредници. Тези пътища успяхме да засечем по украшенията, направени от черупките, събирани по крайбрежието на Егейско море. Тази комплексна система изгражда, според мен и един първообраз на европейската общност", уточни изследователят.

Според езиковеда и културолог Харалд Харман Дунавската цивилизация най-напред е използвала цифрова система успоредно с писмената. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11