Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културологът Харалд Харман и загадката на Дунавската цивилизация

Харалд Харман
Снимка: Добромир Видев
Загадка или тайна, която тепърва ще се разкрива. За това разказва книгата “Загадката на Дунавската цивилизация”, която в последните години претърпява поредно издание. Неин автор е германският езиковед и културолог Харалд Харман, който открива връзки в много култури на Балканите, Украйна и Унгария. Той обича да се позовава на твърдението, че най-старото злато в света е именно откритото на територията на днешна Варна. Не пропуска и въпросите около глинената плочка със стегнати редици от знаци, открита в района на северозападното село Градешница, както и хипотезите, че това може да се окаже най-древното писмо.

Река Дунав е била също толкова важна, колкото и Тигър и Ефрат са били за зараждането на древната цивилизация в Месопотамия. Покрай Дунав също възниква древна цивилизация, разказва Харалд Харман в книгата си “Загадката на Дунавската цивилизация”. 
Всичко започнало през 80-те години на миналия век. След срещи с негови колеги, Харман свързва точки между местата Караново (България), Винча (Сърбия) и райони в  Южна Украйна, Западна Унгария и долината на река Тиса. Открива много лингвистични, религиозни и културни знаци на цивилизация, която е на близо 7000 години.

"Преди сто години никой нищо не е знаел за истинската възраст на тази култура. Има други изследователи - в Сърбия и Румъния например, когато откриват ритуалните съдове със знаците и символите, те смятат, че това са някакви ритуални знаци и символи. Но така и никой не може да каже за възрастта на тази цивилизация. Възрастта на общностите от Дунавската цивилизация е установена едва през 90-те години на XX век", каза Харман при посещението си в София за представянето на поредното издание на книгата. 

"Базата на икономиката за тази общност е била река Дунав, различните притоци като основни водни пътища. След като се запознах с търговията,се разгъна карта, която е и карта, ако мога да го кажа, на европейската общност от онова време. От Югоизточна Европа, центърът на антична или стара Европа, към Централна Европа – балтийските републики, Франция, Англия, западното Средиземноморие. Това не означава, че един древнодунавски търговец от българския град Караново или румънския Винча е търгувал със западната част. Имали са посредници. Тези пътища успяхме да засечем по украшенията, направени от черупките, събирани по крайбрежието на Егейско море. Тази комплексна система изгражда, според мен и един първообраз на европейската общност", уточни изследователят.

Според езиковеда и културолог Харалд Харман Дунавската цивилизация най-напред е използвала цифрова система успоредно с писмената. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39