Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културологът Харалд Харман и загадката на Дунавската цивилизация

Харалд Харман
Снимка: Добромир Видев
Загадка или тайна, която тепърва ще се разкрива. За това разказва книгата “Загадката на Дунавската цивилизация”, която в последните години претърпява поредно издание. Неин автор е германският езиковед и културолог Харалд Харман, който открива връзки в много култури на Балканите, Украйна и Унгария. Той обича да се позовава на твърдението, че най-старото злато в света е именно откритото на територията на днешна Варна. Не пропуска и въпросите около глинената плочка със стегнати редици от знаци, открита в района на северозападното село Градешница, както и хипотезите, че това може да се окаже най-древното писмо.

Река Дунав е била също толкова важна, колкото и Тигър и Ефрат са били за зараждането на древната цивилизация в Месопотамия. Покрай Дунав също възниква древна цивилизация, разказва Харалд Харман в книгата си “Загадката на Дунавската цивилизация”. 
Всичко започнало през 80-те години на миналия век. След срещи с негови колеги, Харман свързва точки между местата Караново (България), Винча (Сърбия) и райони в  Южна Украйна, Западна Унгария и долината на река Тиса. Открива много лингвистични, религиозни и културни знаци на цивилизация, която е на близо 7000 години.

"Преди сто години никой нищо не е знаел за истинската възраст на тази култура. Има други изследователи - в Сърбия и Румъния например, когато откриват ритуалните съдове със знаците и символите, те смятат, че това са някакви ритуални знаци и символи. Но така и никой не може да каже за възрастта на тази цивилизация. Възрастта на общностите от Дунавската цивилизация е установена едва през 90-те години на XX век", каза Харман при посещението си в София за представянето на поредното издание на книгата. 

"Базата на икономиката за тази общност е била река Дунав, различните притоци като основни водни пътища. След като се запознах с търговията,се разгъна карта, която е и карта, ако мога да го кажа, на европейската общност от онова време. От Югоизточна Европа, центърът на антична или стара Европа, към Централна Европа – балтийските републики, Франция, Англия, западното Средиземноморие. Това не означава, че един древнодунавски търговец от българския град Караново или румънския Винча е търгувал със западната част. Имали са посредници. Тези пътища успяхме да засечем по украшенията, направени от черупките, събирани по крайбрежието на Егейско море. Тази комплексна система изгражда, според мен и един първообраз на европейската общност", уточни изследователят.

Според езиковеда и културолог Харалд Харман Дунавската цивилизация най-напред е използвала цифрова система успоредно с писмената. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02