Как се стигна дотук?
През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за инвестиционно предложение на фирма, собственост на Румен Гайтански. Официалното заглавие на това намерение гласи, че бъде изградена логистична и складова база за каменна фракция, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадка на находище Върбовка (край землището на село Върбовка, община Павликени).
"Предвиденият енергоизточник представлява инсинератор с две пещи за изгаряне на огромни по обем обработени отпадъци, т.нар. RDF. 56 тона на час модифицирани горива от отпадъци, което прави сумарно 1344 тона за 24 часа. Това са инсталации, които работят в непрекъснат режим. Представете си 65-70 огромни тира, натоварени с отпадък, които всеки ден влизат и биват изгорени в центъра на Северна България! В центъра на едни от най-плодородните земи", обяснява Владислав Иванов от сдружение "Ти Решаваш".
Независимо от тези данни, през 2022 година в РИОСВ - Велико Търново се провежда експертен съвет, който излиза със заключението, че инвестиционното намерение е напълно безвредно. Представителите на община Павликени и на село Върбовка също гласуват "за" реализирането на проекта, разказва Димитър Палов, председател на "Ти решаваш":
"Към онзи момент имахме институции, представителите на властта, които бяха напълно слепи. Не виждаха задаващата се опасност. Виждаха нещо красиво и прекрасно, които идва и ще осигури просперитет на община Павликени."
Така започва масирана, сериозна гражданска организация и отпор срещи инвестиционното намерение. Включват се над 20 000 души от община Павликени, Сухиндол, Левски, Севлиево и Велико Търново.
"Четири многобройни протеста, прецедент за региона, промениха нагласата на администрацията. Сякаш някой им махна розовите очила. Ситуацията се промени", изтъква Димитър Палов.
Заради големият обществен натиск се стига до сформиране на Втори експертен съвет в РИОСВ - Велико Търново и до ново решение. То се основа на множество екологични и здравни оценки, събрани от институции като РЗИ-Велико Търново и Министерството на здравеопазването, консултации с широката общественост и постъпили редица отрицателни становища от фирми, организации, граждански комитети, културни и творчески колективи, лекари. През април 2023 година директорът на РИОСВ-Велико Търново инж. Мая Радева не разрешава да се осъществи това инвестиционно намерение. Следва обжалване пред Административен съд – София област.
От гражданско сдружение "Ти решаваш", както и РИОСВ – Велико Търново, обжалват с аргументите, че актът не се оспорва по същество, а се търсят процедурни хватки, за се отмени повторното решение. Така се стига до заседанието на ВАС тази седмица.
"От РИОСВ беше представен правилникът за работа на експертния съвет към РИОСВ, от който се вижда, че цялото съдебно решение на Административен съд София област лежи върху едни незнайно откъде появили се думи в правилника. Обективно те не съществуват в правилника и така цялата конструкция на решението се отрича с този официален препис на правилника", коментира адвокат Христо Дишев от "Ти решаваш".
След проверка, направена от Министерството на околната среда и водите, се оказва, че този документ не е минал през обществено обсъждане и не е публикуван в държавен вестник.
Запитан какво биха правили гражданите в случай, че решението на ВАС бъде в полза на инвеститора, Димитър Палов очертава 2 варианта:
"Единият вариант е това да се случи и регионът да се превърне в пустиня, да бъде зачеркнат. Не ни остава нищо друго, освен да бягаме, да се местим от къщите си и да търсим някакво чисто място. Вторият вариант е Павликени да продължи да живее по начина, по който в момента живее – чисто, занимавайки се със земеделие, с културен туризъм, с животновъдство, пчеларство и т.н."
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..