Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатите опълченци в разказа на Тошо Пейков

В Покана за пътуване Ива Дойчинова за Куба на едно придихание от промяната – трудна за превод, лесна за радост

БНР Новини
15
Изложбата „Епопея на незабравимите български опълченци“ в музея за история на София

В „Покана за пътуване“ ще направим историческо пътешествие. И то наистина е такова, защото усещането да държиш в ръцете си албума „Епопея за български опълченци“ съчетава неповторим трепет с обяснимо страхопочитание. В студиото на „Покана за пътуване“ е авторът, съставителят, откривателят, издирвателят на уникалните снимки и неизвестните факти за българското опълчение през Руско-турската освободителна война - Тошо Пейков. Той е доктор по социология, автор на дузина книги и алпинист, изкачил най-високите върхове в Алпите, Андите, Памир и Кавказ. Но поводът за гостуването му са полиграфическите бижута, с които поддържа жива паметта българска.

С Тошо Пейков вървим по историческата пътека на българското опълчение и действията на Александър Втори, наречен от признателния народ Цар Освободител. „Нам свободата не ни е дар“, репликира Тошо Пейков ироничната фраза на Вазов при разказа си за българските герои.

Оказа се, че въпреки огромния проучен и събран материал за албума Епопея за българските опълченци Тошо Пейков все пак е открил нещо неочаквано – дневникът на княз Александър Батенберг, който като 20-годишен младеж е бил доброволец в Руско-българската освободителна война.

Докато сме обгърнати от патриотично настроение наблягаме и на родолюбивата рубрика „50 места от българската история отвъд България“, която ни отвежда до Осоговския манастир току досами границата

От пътуването назад към неистовата жажда за свобода, подплатена с осъзната саможертва в нашата история, свърваме в строго обратна посока – към съвремието и Острова на свободата, в който това понятие хем е оксиморон, хем душата ти се чувства волна.

След пътешествието си следващата ми гостенка написа: „Основното в Куба не е храната, не е и морето, не е и планината, макар че им присъждат световни медали за красота. Куба е усещането, че нищо не е такова, каквото очакваш. Плановете тук са невъзможни. Куба е  животът  тук и сега и умението да приемеш точно това, което ти се случва.“

Бих искала да ви кажа, че в разговора ни Ива Дойчинова ще ви сподели любовните си приключения с жарки и енергични кубинци, но макар разказът да не е толкова пикантен пак е безумно интересен. Очевидно за две седмици в Куба Ива Дойчинова е събрала цяла колекция от ухажори и е добила солиден опит. Най-вече в умението твърдо да казва „Не“.

Май е бил прав онзи кубинец, женен за французойка, който е казал на Ива Дойчинова, че родината му е държава-крадец.

Куба има цветовете на пределите. Контрасти в хармония. Трудна е за превод, лесна е за радост. Куба е любов към живота. Така завършва един от пътеписите на Ива Дойчинова.

Нетрадиционно е днешното издание на Покана за пътуване. С дълги разговори, в които всяка дума си струва!


Снимките в галерията, свързани с „Епопея за български опълченци“, са предоставени на „Покана за пътуване“ от Тошо Пейков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05