Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЛО и Булкосмос няма

България няма своя национална космическа програма

На 2 юли Георги Иванов празнува 80-ия си рожден ден
Снимка: БГНЕС

Големите пробиви на страната ни в космическите изследвания засега като че ли са в миналото. Имаме изследователи и учени на световно ниво, но те нямат възможност за реализация у нас.

"Американската космическа програма се нарича НАСА, руската – Роскосмос, а никой не знае как се казва българската, може би защото такава липсва. Никое правителство не е създало подобна програма" – каза в "Нашият ден" с ирония, но и с немалка горчивина, проф. Цветан Дачев от Института за космически изследвания при БАН.

Разговорът за напредъка на космическите изследвания и нашата роля в тях започва с куриозния факт, че различни организации настояват датата 2 юли да бъде обявена за ден на НЛО. 

От позицията на професионалната си експертиза и дългия си опит в космическите изследвания проф. Дачев твърди, че "НЛО не би могло да бъде обект на сериозно изследване и че вероятността за близки срещи от трети вид клони към невъзможност. 

Предвид огромните размери на космоса, вероятността две достатъчно развити цивилизации да се срещнат е нищожна."

За сметка на това можем да честитим рождения ден на първия български космонавт, Георги Иванов, който на 2 юли става става на 80 години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на първо място на олимпиадите по биология

"Повече от 10 години имам честта и удоволствието да се срещам с младите умове на България. Оказва се, че в малка България има много любознателни младежи, които от най-ранна възраст проявяват чисто детско любопитство. Често съм си говорила с нашите олимпийци, че тази любов към природата, биологията и другите науки се заражда от невръстна възраст...

публикувано на 02.09.24 в 09:48
Кварталът Ла Бока

В квартала Ла Бока на Буенос Айрес от всеки балкон маха Марадона

В "Покана за пътуване" излъчихме като сериал разказите на художничката Петя Илиева за петседмичното ѝ пътуване из Куба, Бразилия и Аржентина. Неусетно стигнахме до Игуасу – водопадите, поделени между три държави Бразилия, Аржентина и Парагвай. Разказът ѝ започва от град Фос до Игуасу. Художничката Петя Илиева в имението на Фидел Кастро..

публикувано на 01.09.24 в 12:10
Проф. Емир Филипович

Кирилицата е знак за идентичност в средновековна Босна

"От края на XII век почти цялата писмена комуникация в Босна се е водила на кирилица и това е било важно, защото Босна от север и запад е била обградена от страни, в които се е използвал латински език и азбука... В Босна през Късното средновековие повечето от литургичните и църковни текстове, но също и светски четива са написани на кирилица. Това е..

публикувано на 31.08.24 в 09:25

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43