Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Събев: Българите отчаяно търсят нещо ново и различно

Искрен Пенчев: Българинът гласува за връщане на нормалността

Димитър Събев
Снимка: http://chujdozemec.com

“Българите не гласуваха най-вече за старото.“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР икономистът и журналист Димитър Събев.

Има един доста нелицеприятен коментар, с който не мога да се съглася. Това, че “българите постоянно търсели спасител“. Това не е така.

Българите отхвърлят старото. В тази политическа система, в която сме, единственият начин, по който можем да изразим желанието си е да не гласуваме за едни или за други. От 2001 г. българите не гласуват за тези, които са били преди това.

Те не гласуваха за правителството на Костов и неговите реформи, не гласуваха за “Тройната коалиция“, не гласуваха за Бойко Борисов през 2021 г. Не можем да кажем, че българите търсят спасители. Те търсят нещо ново и различно.

Мисля, че българите направиха една сериозна крачка напред. Хората се измориха от избори и от политика. Искаме нещо нормално, преситихме се от политика. Това говори големият процент негласували.

Политиката в едно демократично общество трябва да бъде фон, а не лайтмотив на нещата, които правим. Твърде се политизирахме като общество. Искрено се надявам да се сбъдне сентенцията, че най-доброто правителство е това, което забелязваме най-малко.

Ние сме се затворили с интернет и социалните мрежи, т.нар. “балони“. Получаваме само информацията, която харесваме, дистанцираме се от тази, която противоречи на нашите убеждения.

ПП поведе в резултата- защо?

Личният контакт и посещението по места в някакъв смисъл е много важен в този дигитален, все по-малко персонален свят. Една нова партия излезе на чело, която със сигурност е нямала възможност да посети много места, както ГЕРБ и БСП имат възможност да отидат по места, имат структури и клубове на партиите си и да държат речи.

Лично оценявам нещата, като едно страстно желание на българския избирател за нормализация. Намирам това за една масова проява на рядко срещана колективна интелигентност.

Българинът иска наистина нещо ново и отчаяно го търси. Хората първо видяха възможност за скъсване със старото в партията на Слави, но видяха, че той е неблагонадежден. Люшнаха се в другата посока – да видим.


“Българинът гласува в отчаянието си за една нормалност.“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Искрен Пенчев. 

“Българинът има чудесна интуиция с много години добавена стойност. Той усеща и знае кой има добри намерения и кой не толкова. Това неистово желание за връщане на нормалността накара толкова много хора да изненадат дори социолозите.

На фона на това, че спечелилата политическа формация можем да наречем спокойно стартъп. Смятам, че в кратък период можем да очакваме значителна турболенция и проблеми на растежа.

Апелът ми към всички е да останем разумни и критични, да боравим с факти и винаги да се опитваме да съпоставяме целта със средствата.

Буквално с отчаяние гласувах за промяна и за една нормалност в страната ни, с която се надявам да дойде една истинска прокуратура и обвинение. Може би ще видим един работещ съд.

Еврозоната

Дълбокото ми убеждение е, че в момента еврозоната е най-ниският приоритет на България. Ако трябва да влезем в детайли, ще установим, че България в голяма степен е част от еврозоната. С изключение на това, че в момента имаме едно относително по-голяма гъвкавост в паричния ни режим, ако мога така да го нарека, която ни позволява да избегнем част от негативите, които еврозоната внася.

Дълбоко убеден съм, че дори и след 10 години България да влезе в еврозоната, това не би било никакъв проблем за нашата икономика и за начина, по който в момента е организиран валутния режим.

Здравната криза

Здравната криза е много по-дълбок проблем, свързан с нашето народно възприятие на това какво е добра медицина. В България липсва един сериозен дебат между всички нас – как си представяме здравната услуга, предоставяна от държавата и здравословния начин на живот и как да възпитаваме децата си.

Образованието

На второ място като проблем е – образованието, основано на количество, а не на качество. Този проблем е от доста години. Това е една порочна система на финансиране, особено на висшето образование, която, комбинирана с политическите пипала на различни партии, дава като краен резултат едно образование, което е много трудно за реализация и неадекватно на епохата.

То води до икономика, която не произвежда висока добавена стойност, а произвежда ниско образовани, неграмотни хора, които са нещастни и се чувстват потиснати. Още по-лошото е, че тези хора имат съвсем естествено уклон да вярват в най-различни конспиративни теории.

Чуйте разговорите в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15