По последни данни от НСИ в края на 2021 година 592 села в страната са без население или са с едноцифрен брой жители, а в 1716 населени места жителите са под 100 души.
“България оглавява всички класации за най-бързо обезлюдяване, но за съжаление не видяхме функционална регионална политика в последните 30 години“, казва в ефира на “Нашият ден“ Янина Танева от “Фабрика за идеи“ и допълва:
“Още преди 1989 г. започна обезкървяване на селата, централизация и урбанизация. Всичко това води до днешната статистика. България е единствената държава, в която това, че живеете на село, прави легитимно и валидно това, че не можете да гласувате за собствена власт, въпреки че българското село винаги е имало самоуправление. Към днешна дата централизираната градска власт си улеснява живота, казвайки, че ако сте под 250 човека, не можете да гласувате“.
Какво гони хората?
“Много лоши избори на големите партии за местни хора. Причината е, че там няма много от нещата, които са ни гарантирани по конституция на всички български граждани. Ако сте българин, живеещ на село, реално сте втора категория, защото там нямате достъп до услуги, нямате достъп и до култура.
Има абсолютно асиметрия в публичното финансиране към перифериите. В нито една от програмите на партиите не видях добра програма за децентрализация. Докато сме с тази партийна система, нещата няма да се променят“, посочва още тя в интервю за БНР.
Младите....
“В селата има друга тенденция на хора, които могат да работят от разстояние и да отидат да живеят на място, което им носи по-голямо качество на живот. Тук обаче идва проблемът с образованието, който не е малък“, казва още Танева.
Чрез проекти...
“Съживяване на селата чрез творчески дейности е един от проектите, по който работи “Фабрика за идеи“, другият подобен проект е “Лаборатория “Право на култура“. Тези два микропроекта имат за цел да пробват на местно ниво всичко това, за което си говорим. В шест села в България, чрез проекти за съживяване на селата чрез творчески дейности, ще опитаме да приложим работната хипотеза, че възстановявайки пространства за култура, където могат да се срещнат поколения, интереси, които не зависят от партийно финансиране, можем да направим пространства в читалище, в стари училища. Да се създаде място, в което се провеждат творчески дейности“, разказва още Танева.
Танева е “оптимист за българските села“:
“Централизираната държава няма бъдеще. В миналото България е била изключително децентрализирана, изключително селска. Добрите елементи на това са, че ние все още имаме знание за тези неща и до 90-те години хората са сторили къщи“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg