Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо се обезлюдяват българските села?

Янина Танева: България оглавява всички класации за най-бърза загуба на население

Централизираната държава няма бъдеще

| обновено на 17.10.22 в 15:58
Снимка: Нахит Догу

По последни данни от НСИ в края на 2021 година 592 села в страната са без население или са с едноцифрен брой жители, а в 1716 населени места жителите са под 100 души.

“България оглавява всички класации за най-бързо обезлюдяване, но за съжаление не видяхме функционална регионална политика в последните 30 години“, казва в ефира на “Нашият ден“ Янина Танева от “Фабрика за идеи“ и допълва:

“Още преди 1989 г. започна обезкървяване на селата, централизация и урбанизация. Всичко това води до днешната статистика. България е единствената държава, в която това, че живеете на село, прави легитимно и валидно това, че не можете да гласувате за собствена власт, въпреки че българското село винаги е имало самоуправление. Към днешна дата централизираната градска власт си улеснява живота, казвайки, че ако сте под 250 човека, не можете да гласувате“.


Какво гони хората?

“Много лоши избори на големите партии за местни хора. Причината е, че там няма много от нещата, които са ни гарантирани по конституция на всички български граждани. Ако сте българин, живеещ на село, реално сте втора категория, защото там нямате достъп до услуги, нямате достъп и до култура.

Има абсолютно асиметрия в публичното финансиране към перифериите. В нито една от програмите на партиите не видях добра програма за децентрализация. Докато сме с тази партийна система, нещата няма да се променят“, посочва още тя в интервю за БНР.

Младите....

“В селата има друга тенденция на хора, които могат да работят от разстояние и да отидат да живеят на място, което им носи по-голямо качество на живот. Тук обаче идва проблемът с образованието, който не е малък“, казва още Танева.

Чрез проекти...

“Съживяване на селата чрез творчески дейности е един от проектите, по който работи “Фабрика за идеи“, другият подобен проект е “Лаборатория “Право на култура“. Тези два микропроекта имат за цел да пробват на местно ниво всичко това, за което си говорим. В шест села в България, чрез проекти за съживяване на селата чрез творчески дейности, ще опитаме да приложим работната хипотеза, че възстановявайки пространства за култура, където могат да се срещнат поколения, интереси, които не зависят от партийно финансиране, можем да направим пространства в читалище, в стари училища. Да се създаде място, в което се провеждат творчески дейности“, разказва още Танева.

Танева е “оптимист за българските села“:

Централизираната държава няма бъдеще. В миналото България е била изключително децентрализирана, изключително селска. Добрите елементи на това са, че ние все още имаме знание за тези неща и до 90-те години хората са сторили къщи“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44