Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Панев: 3% бюджетен дефицит е лесно постижима цел

| обновено на 18.07.23 в 12:03
Снимка: БГНЕС

Депутатът от парламентарната група на ПП-ДБ, Владислав Панев коментира в ефира на “Нашият ден“, че в Бюджета за 2023 г. няма “новина“.

“Целта от 3% бюджетен дефицит лесно ще бъде постигната, независимо какво говорят от служебното правителство. Факт е, че приходите са леко оптимистични заради това, че вероятно инфлацията ще бъде по-ниска в края на годината от заложената в бюджета“, казва още Панев в ефира на “Нашият ден“.

“Да се говори за реформи в Бюджет 2023, не само е нескромно, но е почти невъзможно. Ако искаме и доходите да растат, и България да стане успешна държава, такива реформи би трябвало да бъдат заложени в следващия бюджет“, казва още той.

“Според него това ще се случи, виждаме че икономическата ситуация е доста странна – от една страна почти няма безработица, не само в България, но и в цяла Европа, което е предпоставка и за повишаване на инфлацията. Това, от което България има нужда е по-добро образование, а това не се прави от днес за утре“.

В предаването Панев отбелязва, че според него “приходите са малко оптимистични“:

“Факт е, че приходите са леко оптимистични заради това, ме вероятно инфлацията ще бъде по-ниска в края на годината от заложената в бюджета“.

Относно протестите, Владислав Панев изразява съмнения, че те ще постигнат своите цели, “тъй като това може да бъде подбудител за протести в други сектори“.

В интервюто Панев посочва също, че причината за най-ниската икономическа активност в ЕС и най-ниските доходи в държавата е наличието на корупция и злоупотреби, последвани от влошаващото се образование. Панев изтъква също, че само усвояването на еврофондовете не е достатъчно за повишаване на благосъстоянието, важно е и начина на тяхното използване.

Владислав Панев подчертава също важността на модернизацията на железопътната инфраструктура и подвижния състав, включително и градските железници в София. Той смята, че енергийната трансформация е най-важната тема, тъй като се нуждаем от изграждане на умни мрежи, които да поддържат производството на чиста енергия от малките производители.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без автомобил в големия град – какви и колко са ползите?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъдихме придвижването без автомобил в голям град с еколога Ивайло Попов. Ивайло Попов изтъкна, че е важно да разберем какви са ползите от придвижването без автомобил и обратно, какви са вредите от използването на личен автомобил. "Не е тайна, че автомобилите са причина номер едно за шумовото..

обновено на 22.05.24 в 11:51

Достъп до изкуство за възрастни хора – нормално ли е да говорим за това?

В рубриката "Темите на деня" обсъждаме инициативата "Аз съм тук – проект за достъп до изкуство на възрастни хора". В разговора се включват организаторката на проекта Надежда Дичева и участничките Валентина Селничка и Зоя Брънчева. Според Надежда Дичева е факт е, че обществото ни е много фокусирано върху инициативи за млади хора и деца. "Вярвам, че..

обновено на 22.05.24 в 10:54

Човекът и биологичното разнообразие

В Деня на биологичното разнообразие за зависимостта на човека от оцеляването на видовете в "Нашият ден" говори Радост Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие". Биологичното разнообразие е важно за нашето оцеляване, тъй като човекът е неразривно свързан с природата. По думите на Ценова Фондация "Биоразнообразие" осъществява различни..

публикувано на 22.05.24 в 10:01

Неделя на мироносиците, или за силата на жените в християнството

Миналата неделя църквата чества мироносиците – жените, които, отивайки при гроба Господен, за да помажат тялото му със скъпоценно миро, откриват, че той е празен и първи научават вестта за възкресението. Тези безименни жени, за които не научаваме почти нищо друго от Библията, са едни от малкото, които в дните около залавянето и убийството на Христос..

обновено на 22.05.24 в 09:19

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01