Седмичното предаване "Часът на Радио България – по програма Христо Ботев" поставя акцент върху съхранението и разпространението на българската култура и българското образование по света - както сред многобройните ни общности, така и сред хората, с които българите зад граница всекидневно общуват. Представяме и чужденци, които живеят и работят в България или такива, които са учили у нас и днес прилагат получените знания в своите държави. В продукцията залягат и избрани моменти от останалите тематични линии на Радио България.
В ефир предаването звучи веки четвъртък от 10:00 до 11:00 часа по програма "Христо Ботев".
Пълен запис на всеки брой ще откривате тук, в платформата за подкасти на БНР - "Бинар.бг" и в YouTube канала на Радио България.
В седмия брой на предаването с водещ Красимир Мартинов гостуваме на българите в Албания, за да узнаем повече за Голо бърдо и неговите хора. От учители и кметове научаваме и как българите в Гора пазят езика и културурата си, а също - с какви..
В шестия брой на „Часът на Радио България…“ ви срещаме с Милена Селими – представител на българите в Комитета на националните малцинства в Република Албания , преводач на албански на някои от най-популярните ни писатели и виден общественик. С..
В петия брой на „Часът на Радио България...“ говорим за б ългарските медии по света с Диана Гласнова от Хърватия и Деница Секуличка от Словакия. В контекста на Евро` 2024 - за историята на европейските първенства по футбол и за мястото на..
В четвъртия брой на "Часът на Радио България…" ви отвеждаме при българите в Одрин, за да научим повече за българската общност там, за черквата "Свети Георги Победоносец ", за наследството, завещано от отец Александър Чъкърък, за църковните служби на..
В третия брой на предаването ви отвеждаме при българите в Албания, за да поговорим за лектората по български език и за лятното езиково училище, което се организира от няколко години в Тирана и към което интерес проявяват както младежи от български..
Във втория брой на „Часът на Радио България…“ ви отвеждаме при наследниците на българските градинари в Унгария и Словакия , за да разберем как провокират интерес у децата си към България, както и каква е спецификата на преподаване на български език на..
В първия брой на предаването гостуваме на българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Лисабон , разговаряме с журналиста от Радио България Весела Кръстева за съхраняването на езика, националната принадлежност и значението на неделните..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..