До края на януари България ще подаде документи за влизане в „чакалнята” на еврозоната, или т. нар. предприсъединителен механизъм ERM - 2. Кандидатурата на страната ще се разглежда през февруари, след като всички държави - членки на ЕС представят своите програми за средносрочна финансова политика. Плановете на правителството са България да влезе в еврозоната през 2013 г.
За да се кандидатства, трябва да са изпълнени две изисквания. Едното е приет бюджет за 2010, другото е съответната фискална програма. ЕК реши да удължи срока за предаване на програмите от 30 ноември до 30 януари. Причината е, че от 27 страни - членки на ЕС, 21 държави имат за тази година свръхдефицит от над 3 на сто от БВП. Целта е да се изясни как тези държави ще решат проблемите си. България е подготвила своята апликация за кандидатстване, а финансовият министър Симеон Дянков проведе срещи с всички финансови министри от еврозоната и с президента на Европейската централна банка /ЕЦБ/.
„ЕК, отделните министри и президента на ЕЦБ г-н Трише много положително, почти със завист, говориха за фискалната политика, която ни помага за намаляване на дефицита – коментира впечатленията си от срещите финансовият министър Симеон Дянков. – Освен България, в ЕС има само две държави – Холандия и Чехия, които са успели да направят съкращения на разходите. Тези факти са отчетени и от ЕК, и от ЕЦБ. Ако успеем да стигнем до балансиран бюджет т.г. и да приемем балансиран бюджет за 2010, това ще са два огромни плюса за нашата кандидатура”
Проектобюджет 2010 вече се обсъжда от министерствата и ведомствата, като се очаква на 1 ноември да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. Целта е да се постигне консервативен, балансиран бюджет при 2 процента спад на БВП, въпреки прогнозите на МВФ от 2.5 на сто. При условие, че през следващата година има сигнали за възстановяване на икономиката, то след 15 юни ще има преразглеждане на сметките в бюджета и увеличаване на разходите. Според министър Дянков индикации за увеличаване на приходите могат да се наблюдават след пролетта на следващата година, като първият показател ще бъде увеличаването на износа на страната.
Приоритети на бюджет 2010 са образование, здравеопазване, спорт. Данъчната политика ще остане без промени. Въпреки реалистичните параметри на бюджета, отново ще бъде заложен 10 процента буфер за разходите на министерствата. Той ще се активира само при условие, че има спад на приходите.
Защо е толкова необходим на България балансиран бюджет, т.е. разходите да бъдат толкова, колкото са приходите.
„Защото за нас е важно в процеса на кризата да запазим една от най-добре работещите институции в България в последните 12 години – това е валутният борд – аргументира се министър Дянков. – Той беше създаден в предишна кризисна ситуация, когато фискалната ни политика не можеше да поддържа стабилна политическата ситуация. Валутният борд се справи много добре. Затова с балансирания бюджет искаме да покажем твърдо, че България държи на него и ще го поддържа с всички възможни средства. С тази фискална политика даваме голяма заявка в ЕС за по-нататъшни разговори за влизане в еврозоната.”
Министър Дянков цитира данни на външни анализатори, според които кредитният рейтинг на България се е увеличил, а финансовият и политически риск в страната е намалял. “Вече изпреварваме Румъния и Унгария – коментира Симеон Дянков – за първи път през последната седмица сме по-добри и от Естония. А това се следи от ЕК и ЕЦБ”.
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..