От 2010 г. в България всички търгове на Министерството на отбраната ще имат външен мониторинг, а заинтересованите в процеса на доставките страни – МО, фирми-доставчици и организации като НАТО, ЕС, Световната банка и др. ще подписват „Договор за почтеност”. Това е поредна инициатива в сектор отбрана по обявения от новото правителство на България приоритет за борба с корупцията. Тя се подготвя по проект на „Прозрачност без граници – Великобритания” и ще се финансира от фонд на НАТО. Министърът на отбраната Николай Младенов се надява, че с тази стъпка ще можем да превърнем България в модел на прозрачност в сферата на отбраната.
Ето какво каза още по темата министър Младенов: „За нас политическата воля да се преборим с корупционните практики и всички съмнения, които тежат на Министерството на отбраната, е заявена вече неведнъж. И оттук нататък ние преминаваме към конкретни стъпки, за да покажем решимостта си тази политическа воля да мине в действие. Това означава да има ясни правила, ясен морал, ясен контрол и отчетност в работата на МО и всички негови структури. Още в началото на мандата започнахме със сигнали за корупция, които предадохме на прокуратурата и продължаваме да й оказваме съдействие по разследванията, които тя вече провежда. Като втора стъпка в борбата срещу корупцията беше създаден вътрешноведомственият постоянен съвет за борба с корупцията, който в момента довършва годишната си работна програма. И третата стъпка е създаването на това партньорство между МО и „Прозрачност без граници – Великобритания”, която е специализирана в сектор отбрана.”
Договорът за почтеност включва права и задължения на страните, че няма да плащат, да предлагат, да изискват или да приемат подкуп, както и да влизат в договорки с други конкуренти, за да получат договор с МО за доставки. Документът предвижда мониторингова система, осигуряваща независим надзор и прозрачност. Както и санкции, ако се нарушат приетите правила като загуба на поръчката и поставяне на фирмите в „черен” списък и лишаването им от участие в бъдещи търгове. Подобни договори в отбраната са сключвани още в Полша, Латвия и Колумбия. По думите на министъра на отбраната Николай Младенов т.н. трета страна в търга – външният наблюдател, ще работи към тръжните комисии по всеки един търг. Той трябва да познава добре сектора и възможните злоупотреби по веригата, без задължително да е експерт по отбрана. Няма да е работещ в МО и обвързан с отбранителната индустрия. Ще е нещо като „омбудсман”, към когото фирмите да се обръщат, без да се опасяват, че могат да бъдат лишени от бъдещи доставки за армията. Външните наблюдатели ще получат подкрепа и от чуждестранни партньори и ще бъдат обучени по методология, разработена в други страни-членки на НАТО и ползваща се доста успешно до момента.
Какъв ще е ефектът за България от модела за външен мониторинг от гл.т. на опита в другите страни? За Радио България Марк Паймън от „Прозрачност без граници – Великобритания” каза:
„Не знам, ако трябва да оговоря накратко на въпроса ви. Но факт е, че във всички страни тези критерии винаги водят до повишаването на нивото на почтеност в очите на обществеността, както и до по-високи стандарти по отношение на прозрачността. Така че отговорът ми е – „да”, надявам се, че в България ще се случи същото. Поне това е опитът досега в други страни.”
Външният мониторинг при обществените поръчки е част от инициативите за предотвратяване на корупцията в областта на отбраната. Освен нея МО ще инициира предложения за промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Това ще бъде с цел ясно очертаване на правомощията на постоянния секретар на МО – цивилният висш държавен служител, така че да отговаря за всички решения на МО заедно и наравно с началника на отбраната – военното висше длъжностно лице. Също така ограничаване на възможността министърът на отбраната самостоятелно да взема решения по договори над определена голяма сума. Като при такива контракти задължително да се изисква решение на МС, а не да се упълномощават заместник-министри или директори, както е досега. МО ще работи активно и с българския бизнес и всички възможни доставчици, за да са запознати предварително и добре по отношение на плановете за развитие на армията.
Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната програма на Радио България. Ще „тръгнем“ от шуменска област и историята на най-стария конезавод в..
В петък , в котловините и равнините ще има мъгли. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°. По Черноморието сутринта ще е около 3°. През деня ще е слънчево. Очакват се максимални температури от 14° до 19°, в София –..
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..