Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Димитров: от "Осанна" до "Разпни го"

Снимка: личен архив

За поколението в "златната възраст", което изнесе тежестта на изминалите 20 преходни години, едва ли има нужда от представяне.
За "децата на прехода" – адвокат; политик; държавник; сред основателите и лидерите на СДС, първата демократична политическа сила в България; премиер на първото демократично избрано антикомунистическо правителство на малцинството (8. 11. 1991 – 30.12.1992). И още – постоянен представител на Република България в ООН (1997-1998) и наш посланик в САЩ (1998-2002); депутат от СДС в 36-ото, 37-ото и в 40-ото НС. Остана лоялен към партията си и на 10 юли 2008 сам пожела да се прекратят депутатските му пълномощия – не искаше "да преживява в политиката", защото знаеше, че "един певец трябва да слезе от сцената преди окончателно да изгуби гласа си". На 5 юли 2009 бе сред първите, които поздравиха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, днес министър-председател на България, за изборната победа с пожелание за силен старт, като му припомни, че в българската политика пилците като че ли не се броят на есен, а в началото на третата година от управлението. Стана носител на наградата Truman Reagan Freedom Award за принос в борбата за отхвърляне на комунизма в Европа и влезе в компанията на Витаутас Ландсбергис, първият постсъветски президент на Литва, Елeна Бонер, вдовицата на съветския дисидент Андрей Сахаров и Л. Къркланд (дадена му посмъртно).
За американските си студенти е сладкодумен преподавател по политически науки, който им разказва за българите и тяхната съдба, особено в последните 20 години.
Известен е и като политически писател. Автор е на шест книги за българския преход. Засега.
От 1991 се занимава и с благотворителна дейност.
Малцина знаят, че хобито му е психотерапия.

По публикацията работи: Ивелина Ватова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българска делегация участва в отбелязване на годишнината от геноцида в Сребреница

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков присъства на възпоменателната церемония в Мемориалния център в Поточари по повод 29-ата годишнина от геноцида в Сребреница. В знак на почит към жертвите той положи цветя на мемориалната плоча и се..

публикувано на 12.07.24 в 09:04

Пловдив посреща състезатели по кану-каяк от цял свят

Гребният канал в Пловдив е домакин на две Световни първенства по кану-каяк, съобщиха организаторите. Най-напред, от 12 до 14 юли ще се състезават над 300 ветерани от 37 държави, а седмица след това, от 17 до 21 юли е Световното първенство за младежи и..

публикувано на 12.07.24 в 06:30

България днес - 11 юли 2024 г.

В „България днес“ на 11 юли разказваме за изложбата „Контакт“ на известната фотографка Елина Кешишева в столичната галерия ONE, посветена на жените, оцелели след домашно насилие. Отправяме се към Хамбург, където тази събота на 13 юли за втора година..

публикувано на 11.07.24 в 19:00