Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Студио политика”: За многоточието между желаното и действителността през годините на преход

Рухването на Берлинската стена - началото на пътя към желаното...
Снимка: БГНЕС
Това издание на „Студио политика” ще подчиним на числото 20. 20 години от рухването на Берлинската стена и 20 години от демократичните промени в България. „Нека усетим магията на момента /в нощта на славата,/ когато децата от утре мечтаят за бъдещето /във вятъра на промяната.” Помните ли този рефрен? Преди 20 години си го тананикахме постоянно – „Вятърът на промяната” на Scorpions, песента, която стана символ на падането на Берлинската стена. Символ – както Мона Лиза, Кьолнската катедрала, Айфеловата кула или Статуята на Свободата... Преди 20 години именно тази песен звучеше като обещание за розовото ни бъдеще. Представяхме си България в Европа поне през 1994-а... Представяхме си, че всеки ще се развива свободно. Никой не е мечтал за мерцедеси, вили по морето или маркови дрехи. Мечтата ни беше проста – и тук да завее този „Вятър на промяната”, а ние да бъдем достойни европейци… нищо повече! Ще се опитаме да попълним част от многоточието между желаното и действителността през тези 20 години преход. Ефектите на популизма и европеизацията са основни характеристики на българската демокрация. Какво произтича от това? Отговор дава в предаването д-р Румяна Коларова от катедрата по политология на СУ „Св. Климент Охридски”. За политическите рефлексии на младите хора и ценностните избори на демократичното общество ще научите от проф. Георги Каприев – ръководител на катедра ”История на философията” в СУ „Св. Климент Охридски”. Димитър Митев, Лора Любенова и Йоана Балчова – студенти-политолози, задават въпроси на своя преподавател д-р Александър Томов за годините на българския преход. Така се ражда книгата „Българският преход 20 години по-късно”, която от днес е в ръцете на читателите.
„Те ме принудиха да се почувствам отговорен и да призная не само несъвършенствата на българския преход, но и собствената вина на моето поколение, че подценяваме младите, че бягаме от отговорността да обмислим тези невероятно трудни, но интересни 20 години и да им кажем истината за всичко.”, това е написал в уводната част Александър Томов, а в „Студио политика” ще чуете за предизвикателствата пред младежите по време на работата над книгата от Димитър Митев.

Вашите мнения за „Студио политика”очакваме на адреса на предаването: politika@bnr.bg 

Илиана Райчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сигнал за бомба отмени концерт в централата на БСП посветен на Донбас

Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл, според който бомба е сложена в сграда на ул. "Позитано" между улиците "Княз Борис Първи" и "Цар..

публикувано на 21.12.24 в 13:11

Украински деца посрещнаха в Бургас Дядо Коледа

Десетки украински деца, които живеят в Бургас, събраха родители и учители на тържество, посветено на предстоящите рождествени празници. Децата са в предучилищна възраст и учат в Центъра за подкрепа на личностното развитие в града, предава БТА. В момента..

публикувано на 21.12.24 в 12:10
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Виена разследват българка, която е работила за руска шпионска мрежа от Великобритания

Шпионската мрежа от българи на Ян Марсалек във Великобритания е имала агентура в Австрия, пишат австрийски и германски медии, цитирани от БГНЕС. Виенската прокуратура разследва българка за шпионаж в полза на руските тайни служби. Между следените от нея..

публикувано на 21.12.24 в 11:40